Signifys UV-C belysning skal imødekomme det voksende behov for desinfektion

Signify lancerer 12 UV-C-produktfamilier til det professionelle marked, og erhverver aktiver fra hollandsk virksomhed for at udvide porteføljen med armaturer til desinfektion af luft indendørs.

Aftalen mellem Signify og G.L.A omfatter G.L.A.’s UV-C-armaturer til luftdesinfektion. Foto: Signify. .

Signify udvider sin UV-C-produktportefølje med armaturer og kabinetter til professionel brug. Det er kendt at UV-C-belysning er en effektiv metode til desinfektion. Dette blev for nylig valideret i en laboratorietest foretaget af Boston University, der viste, at Signifys UV-C-armaturer på få sekunder deaktiverer den virus, der forårsager COVID-19.

”Vi introducerer 12 UV-C produktfamilier, der er specielt designet til desinfektion af luft, overflader eller genstande. Produkterne kan bruges i f.eks. kontorer, skoler, fitnesscentre, butikker, varehuse samt i offentlig transport”, siger Harsh Chitale, divisionsleder af Digital Solutions hos Signify.

En del af sortimentet er UV-C-armaturer, der kan bruges til grundig desinfektion af overflader på kontorer, skoler og toiletter. De er udstyret med sensorer, der sikrer, at de kun er aktive, når der ikke mennesker og dyr til stede. Derudover er der mobile, fritstående UV-C-armaturer, der kan rulles ind på et hotelværelse, eller bruges til at desinficere overflader på offentlige transportmidler så som busser og toge.

Læs også: Solar Light og Schneider Electric sætter fokus på sikkerhedsbelysning

Til desinfektion af genstande lancerer Signify et sortiment af UV-C-desinfektionskabinetter. Disse kabinetter kan bruges til at desinficere gæstekort, telefoner, punge, tasker, og computere.

UV-C-armaturer kan også bruges i desinfektionstunneler. I Nordamerika har en stor detailhandel startet et pilotprojekt med UV-C-tunneler til desinfektion af indkøbsvogne. I Indien planlægger et hotel at bruge Signifys UV-C-tunnel til desinfektion af gæsters bagage ved check-in.

For at udvide UV-C porteføljen har Signify for nyligt erhvervet størstedelen af Germicidal Lamps & Applications (G.L.A), en hollandsk virksomhed, der har ekspertise inden for UV-C desinfektion.

Aftalen inkluderer G.L.A.’s UV-C-armaturer til luftdesinfektion samt knowhow.

”De aktiver og knowhow, der er erhvervet fra G.L.A., kan hjælpe os med at fremskynde udviklingen af vores roadmap med UV-C-baserede desinfektionssystemer til luft. Vi planlægger at gøre disse produkter tilgængelige over hele verden snart”, siger Paul Peeters, divisionsleder af Signifys Digital Solutions Europe.

Armaturerne til desinfektion af luft kan bruges selvom der er mennesker i lokalet, da de installeres i en højde af mindst 2,5 meter, hvilket, sammen med afskærmning og optikker, forhindrer eksponering af UV-C-lyskilderne. Luft i den øvre del af rummet desinficeres konstant ved hjælp af UV-C-bestråling og naturlig konvektion af luftstrøm i rummet.

-HCL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Rax Soft 100

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut