Skat tjekker håndværkeren i baghaven

508 gange har Skat kontrolleret ansættelseskontrakter, korrekt skattebetaling og sort arbejde hos private boligejere, der har håndværkere i gang på deres private grund.

Når servicevognen står parkeret uden for huset, stilladset er stillet op eller cementblanderen står og kører, så er der risiko for, at SKATs medarbejdere kigger forbi byggepladsen hjemme i husejernes haver.

Siden juni 2012 har SKAT haft lov til at kontrollere udendørs byggearbejde på privat grund, og det har de i sidste halvår af 2012 og hele 2013 gjort 508 gange, viser tal fra SKATs Gennemsigtighedsrapport. Det svarer til mindst én kontrol hver dag.

”Særligt i Nordsjælland har SKAT oplevet tilfælde, hvor villaejere havde ansat udenlandske håndværkere, der ikke havde orden i papirerne og skattebetalingen. Hvis indsatsen fortsætter med samme styrke, vil den uden tvivl være med til at begrænse det sorte arbejde, siger erhvervspolitisk konsulent i Dansk Byggeri”, Michael Riff Alexandersen.

Skal skilte med arbejdet
I dag skal de håndværksfirmaer, der arbejder på et byggeprojekt, sætte et skilt op på gaden, så det er synligt for alle, hvem der arbejder på byggepladsen. Det gælder også arbejde udført i baghaven hjemme hos hr. og fru Jensen, når opgaven er større end 50.000 kroner inkl. moms og tager mere end en dag.

”Både kravet om synlige skilte og SKATs ret til at kontrollere hvem, der arbejder i baghaven, er en ny stil, som boligejerne har skullet vænne sig til. Kort sagt skilter vi med, at vi har orden i sagerne, når vi bygger ny terrasse eller får lagt nyt tag. Vi skal gerne derhen, hvor det er pinligt at få udført sort arbejde, mens hvidt arbejde, der er udført under ordnede forhold er noget, som vi praler med”, siger Michael Riff Alexandersen.

 Også Arbejdstilsynet er med, når SKAT er på kontroltur på de danske villaveje.

 ”Selvom arbejdet foregår i en lukket baghave, skal sikkerheden og arbejdsmiljøet jo være i orden alligevel. Så det er en god kombination, at de to myndigheder arbejder sammen”, siger Michael Riff Alexandersen.

 SKAT og Arbejdstilsynet har dog ikke lov til at gå indenfor i private boliger, men må kun kontrollere det arbejde, der foregår udendørs.

-LA

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

08.04.2025Installator.dk

Rigsrevisionen vil undersøge Energinet

08.04.2025Condair A/S

Sponseret

Guide til valg af affugtere: Sikring af optimale fugtforhold i byggeri og industri

08.04.2025Installator.dk

Samn Forsyning har investeret millioner i 17.500 nye digitale vandmålere

07.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

07.04.2025Installator.dk

Energi Danmark skifter navn i forbindelse med konsolidering

04.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Bliver krav i byggeriet bare kastet ud?

04.04.2025Installator.dk

Årets Varebil 2025 er kåret

04.04.2025KUDSK Service

Sponseret

Kudsk søger lejere. Er det dig?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Aarhus - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

09.04.2025

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.04.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Danvak
Konference
4 x 4 by Danvak – Brandsikring af ventilationsanlæg

Ventilationssystemer, designet til at transportere luft i bygninger, kan i en brandsituation potentielt føre varme, røg og flammer gennem kanalerne til andre dele af bygningen. Det er derfor afgørende, at ventilationskanaler, der passerer gennem brandadskillelser, er korrekt forseglet. Uden en korrekt tætning kan branden passivt sprede sig ved at udnytte åbninger eller svagheder i gennemføringer til tilstødende rum.

Dato

09.04.2025

Tid

11:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Svenstrup - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

10.04.2025

Sted

Svenstrup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

10.04.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX HVAC kursus

Tilmeld dig

Dato

22.04.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup