Spar millioner på det varme vand

Hvert år bliver der spildt mange penge på varmeregningerne i store ejendomme, fordi man ikke har luppen rettet mod opvarmning af det varme vand. Med små tiltag kan der spares store beløb, erfarer Bygningsstyrelsen.

Alene ved at halvere driftstiden på cirkulationspumperne til det varme brugsvand, skønner Hofor, at der kan hentes op til 30 millioner i besparelse om året på kontor- og handelsejendommene i København. Foto: Hofor. .

I løbet af sommeren, mens fjernvarmeanlægget er lukket i de store danske ejendomme, har ejere og administratorer en unik mulighed for at måle energiforbruget til opvarmning af ejendommens vand. Med enkle tiltag kan de ifølge forsyningsselskabet Hofor høste energibesparelser, som kan mærkes direkte på bundlinjen – helt uden investeringer.

Læs også: Fjernvarmeselskab giver kunder indflydelse på varmeregningen

”Hofor leverer fjernvarme til hele København, og kigger vi alene på de 3.800 største handels- og kontorejendomme udgør det årlige varmeforbrug omkring en million MWh. I disse bygninger går typisk ti til 20 procent af varmeforbruget til det varme brugsvand, og det er tit, at vores energirådgivere ser, at op mod 80 procent heraf udelukkende går til varmetab. Det svarer til, at der spildes penge for op mod 80 millioner kroner om året”, siger projektleder Jimmi Eiberg fra Hofor, der sammen med Energitjenesten står bag kampagnen Sommerluk.dk, som hjælper både små og store fjernvarmekunder til at spare på energiregningen.

<p>”… der spildes penge for op mod 80 millioner kroner om året”.</p>

Jimmi Eiberg, projektleder hos Hofor

Han forklarer, at det er i sommermånederne, hvor der ikke er behov for opvarmning, og fjernvarmeanlægget er sommerlukket, at man skal begynde sin indsats for at få bragt energispildet til det varme brugsvand ned.

”Når der er lukket for varmen i radiatorerne, er det eneste energiforbrug, som registreres på varmemåleren, det som går til at give ejendommen varmt vand i hanerne. Det er derfor om sommeren, man nemmest kan se ejendommens forbrug af varmt vand og også hurtigt se et resultat af ens indsats på måleren”, siger Jimmi Eiberg.

Mindsker energispildet
Hos Bygningsstyrelsen, der er statens ejendomsvirksomhed, har man kortlagt energiforbruget til det varme brugsvand og på baggrund heraf sat flere initiativer i gang.

”I statens kontorbygninger har vi særligt de sidste to år brugt sommerperioden til at mindske energispildet. Vi har blandt andet optimeret styringen af vores cirkulationspumper og kigget på, hvor det ikke er nødvendigt at have varmt vand om sommeren", siger Bjarne Dalgaard, teknisk konsulent hos Bygningsstyrelsen. Han oplyser, at energiforbruget til det varme brugsvand er halveret i flere af Bygningsstyrelsens kontorbygninger.

Ikke behov for varmt vand døgnet rundt
Særligt i kontor- og handelsejendomme er der nemlig ofte ikke behov for varmt vand udenfor åbningstiden, hvor folk jo er gået hjem. En oplagt indsats her kunne derfor være at slukke helt for cirkulationspumpen eller lave mindre ændringer således, at der kun er cirkulation til kantine og omklædning. Alene ved at halvere driftstiden på cirkulationspumperne til det varme brugsvand, skønner Hofor, at der kan hentes op til 30 millioner i besparelse om året på kontor- og handelsejendommene i København.

Læs også: Lille kraftvarmeværk får grøn fjernvarme

”Ved håndvaske på toiletter og tekøkkener, hvor folk alligevel tit ikke venter på, at der kommer varmt vand i hanen, kan man overveje at lukke helt for det varme vand – dette betyder ikke noget i forhold til den antibakterielle effekt af at vaske hænder”, fastslår Jimmi Eiberg.

-JKK

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

10.04.2025Installator.dk

Overenskomster stemt i hus med store flertal

09.04.2025Coromatic A/S

Sponseret

Carlo Lazar udnævnt til administrerende direktør for Coromatic A/S

09.04.2025Installator.dk

Klimaminister Lars Aagaard reddet på målstregen

08.04.2025Installator.dk

Rigsrevisionen vil undersøge Energinet

08.04.2025Condair A/S

Sponseret

Guide til valg af affugtere: Sikring af optimale fugtforhold i byggeri og industri

08.04.2025Installator.dk

Samn Forsyning har investeret millioner i 17.500 nye digitale vandmålere

07.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

07.04.2025Installator.dk

Energi Danmark skifter navn i forbindelse med konsolidering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Konference
4 x 4 by Danvak – Brandsikring af ventilationsanlæg

Ventilationssystemer, designet til at transportere luft i bygninger, kan i en brandsituation potentielt føre varme, røg og flammer gennem kanalerne til andre dele af bygningen. Det er derfor afgørende, at ventilationskanaler, der passerer gennem brandadskillelser, er korrekt forseglet. Uden en korrekt tætning kan branden passivt sprede sig ved at udnytte åbninger eller svagheder i gennemføringer til tilstødende rum.

Dato

09.04.2025

Tid

11:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX HVAC kursus

Tilmeld dig

Dato

22.04.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Registrering og tilstandsvurdering for FM-ledere

Faget klæder dig på til at kunne indgå i at gennemarbejde og belyse beslutningsprocesser omkring drift og vedligehold af din bygningsmasse.

Dato

22.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Registrering og tilstandsvurdering

Styrk dine kompetencer eller bliv professionel inden for registrering og tilstandsvurdering.

Dato

22.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bygningsautomatik for FM-ledere

Hvad enten du er leder eller specialist, er der i rollen behov for at forstå de bygningsautomatiske anlæg, som styrer alt fra varme og ventilation til lys og køl.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bekendtgørelser og standarder

Vil du håndtere el-installationer, anlæg og mellemspændingsdistributionsanlæg inden for reglerne? KEA giver dig redskaberne til at gøre det.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup