Superambitiøst udspil – nu skal Danmark kunne meget mere

Regeringens ”Danmark kan mere II” er et ambitiøst udspil, der skal vriste os fri af russisk naturgas ved hjælp af massiv udbygning af vedvarende energi og udfasning af naturgas. Men det vil kun blive virkelighed, hvis vi gør tingene anderledes, i et helt andet tempo, og hvis elnettet forstærkes, mener Green Power Denmark.

Ifølge viceadministrerende direktør Jan Hylleberg viser udspillet den ambition, energibranchen længe har efterspurgt. Foto: Arkivfoto.

Fire gange så meget produktion af sol- og vindenergi på land og 1-4 GW ekstra havvind inden 2030. Efter 2030 en endnu bedre udnyttelse af Nordsøens vindpotentialer og energiøer på helt op til 35 GW – eller 15 gange den kapacitet, Danmark har i dag.

Samtidig skal der lægges en reel og hurtig plan for udskiftning af naturgasfyr til varmepumper eller fjernvarme – og ikke mindst fremlægges en grøn skattereform.

Sådan lyder det fra regeringen i dag i udspillet ”Danmark Kan Mere II”, og det får en stor tommel op fra Green Power Denmark. Ifølge viceadministrerende direktør Jan Hylleberg viser udspillet den ambition, energibranchen længe har efterspurgt.

”Det her er et virkelig stort og ambitiøst udspil fra regeringen og viser, at Danmark rent faktisk kan meget mere. Energibranchen er klar til at levere den efterspurgte mængde grøn strøm og mere til. Det bør stå helt klart nu, at vi ikke kan bygge for meget vedvarende energi – især ikke med den voksende klimakrise og den nuværende sikkerhedspolitiske situation”, siger Jan Hylleberg.

LÆS OGSÅ: Ultraviolet lys kan desinficere luften indendørs

Regeringen vil skabe mere fleksibilitet

For at sætte tempo på den grønne omstilling vil regeringen forenkle regler og gøre sagsgange mere smidige – og det er også nødvendigt, mener Jan Hylleberg.

”Kommunerne står nu overfor en historisk vigtig opgave og alle kommuner, der har plads til vindmøller og solceller, skal byde sig til. Skal regeringens ambitioner blive til virkelighed, skal helt nye redskaber i brug, for i øjeblikket går udbygningen af vedvarende energi på land frustrerende langsomt. F.eks giver det ingen mening, at regeringen i øjeblikket er ved at gøre det dyrere for dem, der opstiller vindmøller og solceller at slutte sig til elnettet. Det skal der findes en hurtig løsning på”, siger han, og fortsætter:

”Det er samtidig vigtigt, at politikerne i det videre arbejde med at gøre Danmark grønt og uafhængigt af fossile brændsler ikke glemmer det elnet, der skal transportere strømmen sikkert fra vindmøllerne og solcellerne og ud til danskernes elbiler og varmepumper. Vi skal opretholde den rekordhøje forsyningssikkerhed, vi har i Danmark i dag, og reguleringen skal gøre det muligt for netselskaberne at finansiere de nødvendige investeringer i et endnu stærkere elnet”.

Nu opfordrer Jan Hylleberg Christiansborg til et hurtigt og konstruktivt forhandlingsforløb, der trækker både tempo og omfang på den grønne omstilling op.

”Danmark Kan Mere II viser den rette vej mod gasuafhængighed og klimamål, men er jo en overordnet vejviser. Green Power Denmark fremlægger på fredag et samlet udspil med en række helt konkrete forslag til, hvordan vi når målene. Og politikerne vil kunne finde vejen frem i vores udspil”, siger Jan Hylleberg.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer nye referencedesigns med integreret energistyring og væskekøling

16.09.2025Installator.dk

Ny metode giver mere retvisende energimærke

08.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

05.09.2025Installator.dk

Grundfos lancerer ny generation af cirkulationspumper

04.09.2025John Jensen VVS A/S

Sponseret

Innovativt samarbejde forbedrer komfort og energieffektivitet på skole

02.09.2025Installator.dk

Fleksibelt elforbrug kan spare milliarder – og gavne klimaet

01.09.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

28.08.2025Installator.dk

Nu åbnes der op for solceller på kommunale tage

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup