Udsigt til større håndværkerfradrag i 2020

Det populære håndværkerfradrag er blevet permanent og reguleres nu årligt. Det betyder, at der i år er udsigt til en lille stigning i fradraget.

Bo Sandberg, cheføkonom i Dansk Byggeri, er glad for, at der er kommet politisk ro om fradraget. PR-foto..

Det populære fradrag, som man kan få for energirenoveringer og serviceydelser i hjemmet, reguleres nu hvert år for at følge med prisudviklingen.

I år kan man derfor få fradrag for energirenoveringer på op til 12.500 kr.

Foreløbig skal man dog ikke sætte næsen op efter en kæmpe ekstra check til energirenovering i år.

”Håndværkerfradraget hæves med 300 kr. fra 12.200 til 12.500 kr. pr. person pr. år. Det sikrer formentlig, at det ikke udhules af den generelle inflation i samfundet. Og vi er glade for, at der heldigvis nu er kommet politisk ro om fradraget”, siger Dansk Byggeris cheføkonom Bo Sandberg.

Vigtigt led i den grønne omstilling
Efter at fradraget blev gjort permanent sidste år, er det omfattet af den årlige regulering af beløbsgrænser i personskatteloven. Og ordningens fradrag for serviceydelser som eksempelvis rengøring i hjemmet hæves også fra 6.100 kr. pr. person pr. år til 6.200 kr. i år.

”Håndværkerfradraget er et såkaldt ligningsmæssigt fradrag. Og som en del af skattereformen helt tilbage fra 2009, blev skatteværdien af den type fradrag gradvis sænket fra 33 procent i 2010 til 25,6 procent i 2019. Men nu er 2009-skattereformen endelig fuldt indfaset, så skatteværdien af blandt andet håndværkerfradraget ikke længere udhules år for år, men er uændret på 25,6 procent”, forklarer cheføkonom Bo Sandberg.

Efter at klimaloven blev vedtaget før jul, står vi i foråret foran arbejdet med at konkretisere den aftalte 70 procent reduktion af drivhusgasser, som et bredt flertal i Folketinget har vedtaget. Her er energirenoveringer af bygninger og boliger ikke til at komme udenom.

”Det er oplagt, at håndværkerfradraget for renoveringer, der sparer på energien og gavner klimaet, er ét af flere politiske håndtag at skrue op for. Fradraget er populært i befolkningen og efterhånden kendt af de fleste. Derfor er håndværkerfradraget et væsentligt værktøj til at sikre, at den almindelige dansker spiller en aktiv rolle i den grønne omstilling”, siger Bo Sandberg.

Læs også: Snyd med håndværkerfradrag bliver ikke kontrolleret

De senest tilgængelige tal fra Skatteministeriet viser, at 465.000 personer benyttede fradraget i 2018.

- SMF

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

09.02.2026Installator.dk

Brødrene Dahl får ny logistikdirektør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning