Finansministeren vil udvide håndværkerfradraget

Finansminister Claus Hjort Fredriksen ønsker at udvide den nuværende BoligJobordning. Han fremhæver Sveriges gode erfaringer med et langt højere fradrag end det danske.

"Vi synes ikke, at det er forkert med håndværkerfradraget. Vi synes faktisk, at det er en rigtig god ting. Og måske skulle man gå videre ad den vej", siger finansminister Claus Hjort Frederiksen til dr.dk..

Der har været delte meninger om håndværkerfradraget, der igen trådte i kraft, da Lars Løkke overtog statsministerposten. Men hos Venstre er håndværkerfradraget populært. Derfor ønsker finansminister Claus Hjort Frederiksen også at udvide håndværkerfradraget, skriver dr.dk.

Læs også: Håndværkerfradragets genindførelse får blandet modtagelse

Hvordan ordningen konkret kan udvides, nævner finansministeren intet om. Men han fremhæver, at svenskerne har gode erfaringer med deres fradrag, der koster den svenske stat 15 gange så meget, som det danske fradrag gør.

”Vi må jo se, hvad der bliver råd til på det område. Men for mit eget vedkommende synes jeg da, at man i Sverige har gode erfaringer med de her ordninger. Det er jo et betydeligt større beløb, man kan trække fra end i Danmark”, siger Claus Hjort Frederiksen til dr.dk.

I Sverige er fradraget på knap 40.000 kroner per person. Og ifølge Dansk Byggeri betyder det, at flere svenskere vælger at hyre professionel hjælp, når de skal renovere huset.

”Her og nu-effekterne er store. Den har masser af gode strukturelle effekter. Både på udkantsudfordringerne, og den bruges af helt almindelige mennesker i stort omfang. Det er derfor en overordentlig god idé at udvide ordningen”, siger Torben Liborius, erhvervspolitisk chef i Dansk Byggeri.

Dyr ordning, få jobs
En ny beregning fra skatteministeriet har dog for kort tid siden vist, at den milliard kroner, som den danske regeringen årligt bruger på den nuværende BoligJobordning, kun skaber 600 nye job på lang sigt.

Læs også: Dansk Byggeri: Boligjob-ordningen bør bruges mod voldsom nedbør

Netop derfor mener Socialdemokraterne ikke, at ordningen bør udvides. Og i følgeskatteordfører Jesper Petersen (S) vil det være en forkert prioritering af midlerne.

Opbakningen er derimod langt større hos de Konservative. Her mener skatteordfører Brian Mikkelsen, at det er ”win-win, hvis man får en bedre ordning som i Sverige”.

-SSM

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn