Regeringen afsætter 144 millioner til kontrol af energispareordningen

Energiminister Lars Christian Lilleholt har valgt at afsætte over 100 millioner kroner til bedre kontrol af energispareindsatsen. Det er godt, mener Tekniqs adm. direktør, men der kan stadig gøres mere.

Tekniq roser, at regeringen har valgt at afsætte over 100 millioner til bedre kontrol af energispareordningen. Arkivfoto. .

Regeringen, med energiminister Lars Christian Lilleholt (V) i spidsen, har valgt at afsætte 144 millioner kroner frem mod år 2021 til at forbedre kontrollen med energispareordningen, skriver DR. Fejl i ordningen er gentagne gange blevet afsløret, blandt andet i DR’s forbruger program Kontant og i en stikprøve foretaget af Energistyrelsen selv.

Derfor glæder initiativet også brancheorganisationen Tekniq, der ser det som et vigtigt skridt mod en bedre og mere effektiv grøn omstilling. 

Energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Christian Lilleholt, har afsat penge til at få gennemtjekket energispareordningen og i fremtiden undgå fejl. .

Læs også: Dansk Energi: Tekniq opfordrer til karteldannelse

”Vi har set alt for mange eksempler på lemfældig omgang med støttekronerne. Noget, der i høj grad har været muligt, fordi risikoen for at blive opdaget har været nærmest forsvindende lille”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq, i en pressemeddelelse.  

Ordningen skal være mere gennemskuelig
Det vigtige skridt er dog også kun det første, mener Niels Jørgen Hansen. Han mener, at det er nødvendigt at kigge nærmere på hele sammensætningen af ordningen:  

”Der er behov for, at vi gør ordningen langt mere markedsorienteret og gennemskuelig, så energibesparelser købes der, hvor det er billigst. Kun på den måde kan vi sikre, at vi får størst og flest mulige energibesparelser for pengene”, siger Niels Jørgen Hansen. Han tilføjer:

”Energispareordningen er efter vores mening stadig den rigtige vej til at nå de danske energisparemål. Men det skal foregå åbent og gennem fair konkurrence, så forbrugerne, der i sidste ende betaler regningen, kan føle sig sikre på, at pengene ikke går til tvivlsomme projekter eller alt for store administrationsomkostninger”.

Læs også: Energispareordningen skal gøres gennemskuelig

Danskerne betaler til energispareordningen over elregningen. I alt ender beløbet på cirka 1,6 milliarder kroner årligt.

-CHM

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

08.09.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

05.09.2025Installator.dk

Grundfos lancerer ny generation af cirkulationspumper

04.09.2025John Jensen VVS A/S

Sponseret

Innovativt samarbejde forbedrer komfort og energieffektivitet på skole

02.09.2025Installator.dk

Fleksibelt elforbrug kan spare milliarder – og gavne klimaet

01.09.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

28.08.2025Installator.dk

Nu åbnes der op for solceller på kommunale tage

21.08.2025Coromatic A/S

Sponseret

Hvad er jeres plan for nødstrøm?

18.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle