Regeringen afsætter 144 millioner til kontrol af energispareordningen

Energiminister Lars Christian Lilleholt har valgt at afsætte over 100 millioner kroner til bedre kontrol af energispareindsatsen. Det er godt, mener Tekniqs adm. direktør, men der kan stadig gøres mere.

Tekniq roser, at regeringen har valgt at afsætte over 100 millioner til bedre kontrol af energispareordningen. Arkivfoto. .

Regeringen, med energiminister Lars Christian Lilleholt (V) i spidsen, har valgt at afsætte 144 millioner kroner frem mod år 2021 til at forbedre kontrollen med energispareordningen, skriver DR. Fejl i ordningen er gentagne gange blevet afsløret, blandt andet i DR’s forbruger program Kontant og i en stikprøve foretaget af Energistyrelsen selv.

Derfor glæder initiativet også brancheorganisationen Tekniq, der ser det som et vigtigt skridt mod en bedre og mere effektiv grøn omstilling. 

Energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Christian Lilleholt, har afsat penge til at få gennemtjekket energispareordningen og i fremtiden undgå fejl. .

Læs også: Dansk Energi: Tekniq opfordrer til karteldannelse

”Vi har set alt for mange eksempler på lemfældig omgang med støttekronerne. Noget, der i høj grad har været muligt, fordi risikoen for at blive opdaget har været nærmest forsvindende lille”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq, i en pressemeddelelse.  

Ordningen skal være mere gennemskuelig
Det vigtige skridt er dog også kun det første, mener Niels Jørgen Hansen. Han mener, at det er nødvendigt at kigge nærmere på hele sammensætningen af ordningen:  

”Der er behov for, at vi gør ordningen langt mere markedsorienteret og gennemskuelig, så energibesparelser købes der, hvor det er billigst. Kun på den måde kan vi sikre, at vi får størst og flest mulige energibesparelser for pengene”, siger Niels Jørgen Hansen. Han tilføjer:

”Energispareordningen er efter vores mening stadig den rigtige vej til at nå de danske energisparemål. Men det skal foregå åbent og gennem fair konkurrence, så forbrugerne, der i sidste ende betaler regningen, kan føle sig sikre på, at pengene ikke går til tvivlsomme projekter eller alt for store administrationsomkostninger”.

Læs også: Energispareordningen skal gøres gennemskuelig

Danskerne betaler til energispareordningen over elregningen. I alt ender beløbet på cirka 1,6 milliarder kroner årligt.

-CHM

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Installator.dk

DI: Giv datacentre mulighed for egen grøn strøm

Installator.dk

Regeringen fylder grønne varmepuljer op med 500 mio. kr.

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle