07.07.2022 | VENTILATION | Varmeanlæg
Case: 60% energibesparelse i Frankfurt Airport med NOVENCO® ZerAx® ventilatorer
Indhold fra partner Hvad er dette?
Med optimeringen af et ældre ventilationssystem med højeffektive Danfoss hastighedsstyrede NOVENCO® ZerAx® ventilatorer sparer firmaet Fraport AG i Frankfurt Airport i Tyskland cirka 60% energi og 2,2 kt CO2 årligt.
Tallene er imponerende i lyset af nutidens skyhøje energipriser og konstante fokus på den grønne omstilling. De moderne ZerAx-ventilatorer bevarer den samlede energi i luftstrømmen, i det de bevarer det dynamiske tryk, og samtidig opretholder det statiske tryk, hvilket resulterer i en imponerende systemeffektivitet på op til 85%.
Se venligst følgende link for flere detaljer om dette projekt
Varmeanlæg

Case: Den grønneste løsning 700 meter under jorden med en NOVENCO® ZerAx® ventilator
Til det seneste renoveringsprojekt i Teutschenthal-opfyldningsminen i Thüringen, Tyskland, udført for at forbedre ventilationssystemerne i selve minen, har NOVENCO Building & Industry leveret en højeffektiv udsugningsventilator.
Indhold fra partner
Varme og køling

Støberi renoveret med NOVENCO® ZerAx® ventilatorer
NOVENCO Building & Industry eftermonterede ventilationen i en produktionshal i en tysk bilproducents støberi. Udskiftningen af det gamle system fra 2012 er med modulære NOVENCO fan arrays udviklet til store datacenterprojekter. Specielle dobbelt-diffusorere til de eksisterende grænseflader muliggør brugen af dynamisk tryk i systemet.
Indhold fra partner
Branchen

NOVENCO Building & Industry flytter
Flytningen sker som et resultat af en positiv vækst, hvor ansættelser af flere dygtige medarbejdere har givet os pladsmangel i den gamle administrationsbygning. I produktionen og på lageret har væksten ligeledes sat et godt pres på både logistik og struktur.
Indhold fra partner
Indeklima
Stigende energipriser nødvendiggør større fokus på energieffektivitet
To ting har gjort energieffektivitetsløsninger mere efterspurgte end nogensinde før. Invasionen af Ukraine, der har sendt Europas energipriser på himmelflugt, og den grønne dagsorden, fortæller Lars Erik Knaack fra Novenco Building & Industry.
Indhold fra partner
Energi

NOVENCO støtter og deltager i det syvende årlige topmøde om energieffektivitet
I anledning af det syvende globale topmøde om energieffektivitet afhold af Det Internationale Energiagentur (IEA), bifalder NOVENCO Building & Industry engagementet og ser frem til at deltage.
Indhold fra partner
Varme og køling

Dharampal Satyapal Group udfører stort retrofit projekt med NOVENCO® ZerAx® fans
Det indiske konglomerat Dharampal Satyapal Group (DS Group), som består af en række førende virksomheder i Indien, har for nylig gennemført første fase af et stort retrofit projekt af klimacentralerne i deres hovedkvarter i Noida.
Indhold fra partner