Cisterner testes mere end 200.000 gange

Over en million gange har en montør et sted i verden installeret en indbygningscisterne fra Geberit. Teknologien hører til blandt de mest gennemtestede i verden. I år er det 25 år siden, den schweiziske producent af sanitet åbnede et af verdens mest avancerede lydlaboratorier, der blandt andet skaber den perfekte lyd til toilet og cisterne.

Over en million gange har en montør et sted i verden installeret en indbygningscisterne fra Geberit. Teknologien hører til blandt de mest gennemtestede i verden. I år er det 25 år siden, den schweiziske producent af sanitet åbnede et af verdens mest avancerede lydlaboratorier, der blandt andet skaber den perfekte lyd til toilet og cisterne. Foto: Geberit..

I en lille bjergby i Schweiz arbejder 120 ingeniører hver dag på at teste og udvikle teknologier, der kan optimere på alt fra funktion over lyd til bæredygtighed. Her har sanitetsproducenten Geberit bygget et 10 etager højt hydraulisk tårn midt i deres hovedkvarter, så de kan sende 50 liter vand gennem rørene pr. sekund.
I lydlaboratoriet bliver produkterne blandt andet testet af fokusgrupper og fysikere, hvilket har medført, at en cisterne i dag støjer langt mindre end for blot få årtier siden. Det er også i hovedkvarteret, Geberits populære betjeningsplader og Duofix indbygningscisterne bliver testet over 200.000 gange for at sikre, at de har den rette holdbarhed og lange levetid.

”Når vi arbejder bag væggen, er det afgørende med høj kvalitet og driftssikkerhed. Derfor tilbyder vi også som noget ret unikt 10 års garanti på vores cisterner. Vi hører endda om 50 år gamle cisterner fra Geberit, der stadig fungerer upåklageligt. Det skyldes blandt andet vores helstøbte tank, der er trykprøvet adskillige gange fra fabrikken”, fortæller Nils Overgaard, Product Manager hos Geberit.

Over 300 kombinationsmuligheder
Men selv om VVS’ere verden over kender Geberits Duofix indbygningscisternen ned til mindste bolt, er det ikke altid nok. Hvis du vil fremstå som ekspert over for kunderne, kræver det, at du holder dig ajour med de seneste tendenser på badeværelset. For eksempel er der i dag over 300 kombinationsmuligheder af overflader og design på Geberits tilhørende betjeningsplader og trykknapper. En, der har installeret mange cisterner, er Nicolai Rehberg:

”Vi bruger stort set kun Duofix cisterner, da de virker hver gang. I min tid har jeg aldrig oplevet nogle udfordringer med dem, da de er utrolig driftssikre. Udover at cisternen er nem at montere, så er det også et stort plus, at de kommer med et bredt udvalg af betjeningsplader”, udtaler Nicolai Rehberg, VVS-installatør og serviceleder hos Strandby El-Teknik A/S.

Læs også: Tre ud af fire badeværelser mangler strøm

Ifølge en forbrugerundersøgelse (YouGov-undersøgelse foretaget for Geberit, januar 2021) drømmer halvdelen af danskerne om funktioner, der kræver strøm på badeværelset såsom lugtudsugning i toilettet. Derfor bør rådgivere i dag være opmærksomme på at montere strøm ved toilettet, som mangler aktuelt på tre ud af fire badeværelser i Danmark. Derfor kommer alle Geberits cisterner i dag med mulighed for integreret strømforsyning for at imødekomme eventuelle fremtidige behov for – ud over lugtudsugning – orienteringslys og douchetoilet.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.02.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

ALTECH gulvvarme – et komplet og installationsvenligt sortiment til VVS-installatøren

16.02.2026Installator.dk

VVS-kæde fejrer 40 år med digitale værktøjer

10.02.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Akva Lux Sps - aldrig har komfort fyldt mindre.

09.02.2026ACO Nordic A/S

Sponseret

Service sikrer storkøkkener mod unødige driftstop

09.02.2026TOTO

Sponseret

Bestseller douchetoilet RW - nu også i mat sort og mat hvid

05.02.2026Grohe A/S

Sponseret

Harmoni på badeværelset let og enkelt

05.02.2026Installator.dk

VVS-kæde: Ekstra-indsats skal trække flere lærlinge til

05.02.2026GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Få hjælp til dine Termix-produkter – præcis når du har brug for det

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København