Det er tid til et opgør med dårligt indeklima

Trods mange års politiske løfter og et utal af undersøgelser må danske skoleelever stadig trækkes med dårligt indeklima. Det bekræftes af en ny undersøgelse fra DTU Byg, som får brancheorganisationen Tekniq til at kræve øjeblikkelig handling.

Ifølge Tekniq er det kun cirka 30 procent af folkeskolernes klasselokaler, som er udstyret med ventilationsanlæg. Arkivfoto. .

”Det er ganske enkelt ikke godt nok, at så mange folkeskoleelever og deres lærere må trækkes med et dårligt indeklima i en grad, så det reducerer deres velvære, indlæring og koncentrationsevne mærkbart”.

Så klar er reaktionen fra Tina Voldby, der er underdirektør i brancheorganisationen Tekniq. Udmeldingen kommer oven på en ny rapport fra DTU Byg, som blandt andet viser, at det dårlige indeklima især påvirker folkeskoleeleverne i forbindelse med koncentrationskrævende opgaver og matematik.

”Det er helt i tråd med tidligere undersøgelser, som har vist, at ventilationen er alt for dårlig i over halvdelen af de danske klasselokaler. I sidste ende er det eleverne og deres lærere, der betaler prisen, og det er ikke i orden”, supplerer Birger Tannebæk Christiansen, teknisk konsulent hos Tekniq.

Kommuner afsætter for få penge
I brancheorganisationen vurderer man, at der generelt bruges alt for få penge på netop indeklimaet, når kommunerne sammensætter deres renoveringsbudgetter. Faktisk er det kun cirka 18 procent af kommunernes renoveringstiltag, der bruges på ventilation. Og med tanke på de negative konsekvenser, når CO2-niveauet i klasselokalerne kommer op over de 1.000 ppm, Arbejdstilsynet anbefaler som maksimum, er der ifølge Tina Voldby behov for, at man fra politisk side genovervejer, hvordan man fordeler pengene.

”Det er da positivt, at flere politiske partier tilsyneladende er ved at få øjnene op for problemet. Men det er vigtigt, at der også sættes handling bag ordene nu. Vi har længe vidst, at indeklimaet påvirker eksempelvis koncentrationsevnen. Derfor kan det også undre, at det kun er cirka 30 procent af folkeskolernes klasselokaler, som er udstyret med ventilationsanlæg”, siger hun.

I Sverige og Norge er det tilsvarende tal på henholdsvis 85 og 62 procent.

”På den baggrund er det heller ikke overraskende, at luftkvaliteten er dårlig i en langt større andel af de danske klasselokaler, end det er tilfældet i vore nordiske nabolande”, siger Birger Tannebæk Christiansen.

Svær opgave for kommunerne
Ifølge Tina Voldby tyder resultaterne i både den aktuelle og i tidligere undersøgelser på, at skoler og kommuner har svært ved at finde ud af, hvordan de skal løfte opgaven med at forbedre folkeskolernes indeklima.

”Derfor anbefaler vi, at man i højere grad samarbejder med de installatører, der har ekspertisen til at finde de rette løsninger på de enkelte skoler. Samtidig er det helt afgørende, at kommunerne tager ansvar for den vigtige opgave, der ligger i at tænke forbedring af indeklimaet med som en naturlig del af projekterne, når de danske folkeskoler alligevel skal renoveres”, siger hun.

- JKK 

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Du kan ikke styre noget, du ikke måler

15.04.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til padelspillere hos Match Padel i Silkeborg!

03.04.2025Genvex

Sponseret

Kom med til Bornholm og mød "Mr. Genvex"

03.04.2025VELTEK

Sponseret

Bæredygtighed i fokus på VELTEK Ventilations medlemsmøde

25.03.2025Genvex

Sponseret

Du kan få hjælp til finansieringen af dit ventilationsanlæg

21.03.2025Genvex

Sponseret

Få en gennemgang af vores nye ECO 175

18.03.2025Geovent

Sponseret

C.C. Jensen optimerer produktionen med varmegenvinding og forbedret arbejdsmiljø

17.03.2025Installator.dk

Intelligent teknologi rykker ind i ventilationsløsningerne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning