Facebook-byggeplads i Odense er lukket land for lærlinge

Selv om hovedentreprenøren Mace har efterspurgt lærlinge på byggepladsen til Facebooks kommende datacenter, er der forsvindende få lærlinge blandt de op mod 1000 medarbejdere på pladsen. De mange underleverandører får ikke søgt om godkendelse.

Der er så godt som ingen lærlinge at finde på Facebooks store byggeplads i Odense. Arkivfoto fra tilfældig byggeplads..

Da Facebook, Odense Kommune og hovedentreprenør Mace annoncerede, at der skulle bygges et nyt stort datacenter i Tietgenbyen i Odense, var det med en klar intention om at inddrage flest mulige lokale medarbejdere på byggepladsen, hvor en stor andel af underleverandørerne og deres ansatte kommer fra udlandet.

Selvom der i dag er op i mod 1000 ansatte, som har deres gang på byggepladsen, så bekræfter lokalafdelinger af 3F, Dansk El-Forbund, Malerforbundet og Blik- og Rørarbejderforbundet samstemmende over for Fagbladet 3F, at de ikke har nogen lærlinge på Facebooks byggeplads.

Læs også: Afgørelse om overskudsvarme kan gavne alle datacentre

Kun hos elektrikerne er den lokale formand bekendt med, at der har været nogle ganske få lærlinge på det store byggeri i Tietgenbyen i det sydøstlige Odense.

”Det drejer sig om to-tre lærlinge. Det er larmende få i forhold til, hvor stor en arbejdsplads der er tale om. Det er et problem, at vi har rigtigt mange unge i skolepraktik, som brændende ønsker sig at komme ud på en rigtig arbejdsplads. Vi havde rigtig gerne set, at firmaerne på Facebooks byggeplads ville hjælpe med den udfordring”, siger Erling Jensen, der er formand for både Dansk El-Forbund Fyn og det lokale uddannelsesudvalg for elektrikeruddannelsen.

Underentreprenører har ikke grebet udstrakt hånd
Det er dog ikke umiddelbart hovedentreprenør Maces skyld, at der stort set ikke er lærlinge på byggepladsen. De har således rakt hånden ud og efterspurgt lærlinge på byggeriet, men alligevel har de lokale fællesudvalg og uddannelsesudvalg, der skal godkende praktikstederne, aldrig modtaget nogen ansøgninger fra underentreprenørerne.

”Der er nogle krav, man skal leve op til som virksomhed for at kunne få lov at tage lærlinge. Der skal være en fastsat løn, kolleger at kommunikere med på dansk, og der er nogle læringsmål, der skal opfyldes. Det er ikke urimelige ting at bede om, men virksomhederne syntes, at det var voldsomt besværligt”, siger Allan Due Pedersen fra 3F Bygningsarbejderne Fyn.

Overfor for fagbladet 3F siger Maces ansvarlige for rekruttering og ansættelser, Gez Carr, at der bliver arbejdet på at forbedre situationen.

”Vi har forhåbentlig en løsning inden jul”, siger han til Fagbladet og forklarer videre, at det er svært for underentreprenørerne på byggeriet at tage lærlinge, fordi byggeriet kun strækker sig over to år, mens den traditionelle læretid for en håndværker er på knap fire år.

En forklaring som Allan Due Pedersen dog ikke har meget fidus til.

”Der er rig mulighed for at lave aftaler om kortere forløb med lærlingene”, siger han.

Læs også: Virksomhederne tager flere lærlinge ind

Ifølge 3F viser tal fra Syddansk Erhvervsskole, at der lige nu er 139 elever i skolepraktik på håndværksfag, og her kunne en byggeplads som Facebooks være en oplagt praktikplads, skriver Fagbladet. Især blandt tømrer- og elektrikereleverne er der mange i skolepraktik.

- JMA

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding