Geberit overtager dansk Ifö-salg

Geberit Gruppen overtager al salg af det klassiske Ifö-brand i Danmark fra Max Sibbern. En aftale begge parter er tilfredse med.

Nordisk direktør i Geberit Lars Risager glæder sig over handlen med Max Sibbern. Foto: Geberit..

Geberit Gruppen skal fra årsskiftet stå for det samlede danske salg af Ifös armaturprodukter. Dermed overtager virksomheden salget fra Max Sibbern, hvilket er et led i Geberits opkøb af Sanitec-koncernen, der skete tidligere på året.

Aftalen er faldet på plads efter tæt samarbejde mellem de to parter i Geberit og Max Sibbern, oplyser Lars Risager, adm. direktør for Geberit i Norden.

”Vi har et rigtig godt og tæt samarbejde med Bjørn Sibbern. Jeg glæder mig over, at vi er blevet enige om en aftale, der fremtidssikrer Ifös stærke position i Danmark. Bjørn Sibbern har på meget professionel vis serviceret det danske marked gennem årtier, så det er også med en vis ydmyghed, at vi nu føjer Ifö til produktporteføljen i Geberit”, siger han.

Læs også: Douchetoiletter skal på Danmarksturné

Hos Max Sibbert er der ingen sure miner over at slippe Ifö. Tværtimod glæder adm. direktør Bjørn Sibbern sig over, at den kommende ejer kan varetage Ifö-brandet.

”Ifö-navnet er forbundet med udvikling, design og rigtige løsninger. Med Geberits vilje og evne til videreføre den linje, glæder det mig, at det som er bygget op over årene videreføres af en fremsynet og dygtigt drevet industriel ejer med samme langsigtede strategi og rammer”, siger Bjørn Sibbern.

”Med Ifö overtager vi også en unik indsigt i det danske forbrugermarked, som kan smitte af på hele vores forretning og kundeservice”, siger Bent Knudsen, landechef for Geberit i Danmark..

En vigtig brik
Tidligere på året opkøbte Geberit Sanitec-koncernen, som fremstiller Ifö i Bromölla i Sverige. Med overtagelsen af den danske forhandling er en vigtig brik i opkøbet nu faldet på plads. Geberit overtager foruden produktporteføljen også en stor del af medarbejderne inden for blandt andet kundeservice og ekstern salg.

Læs også: Nyt brusehoved er en crowdfunding-succes

Derfor vurderer Geberit også, at Ifö vil give en solid indsigt i det danske forbrugermarked.

”Med Ifö overtager vi også en unik indsigt i det danske forbrugermarked, som kan smitte af på hele vores forretning og kundeservice. Dertil kommer, at produkterne fra Ifö supplerer vores egne produkter yderst godt, så vi fremover kan supportere det danske marked endnu bedre”, siger Bent Knudsen, landechef for Geberit i Danmark.

-JPN

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

25.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Mellem mursten og megabytes

25.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller har indgået toårig aftale med InstallatørGruppen

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding