Højeste elpriser siden energikrisen
Februar blev den dyreste måned for danske elkunder siden energikrisen. Prisen toppede ved 223 øre, mens gennemsnitsprisen på ca. 88 øre per kilowatt-time er den højeste siden december 2022, viser en opgørelse fra Andel Energi.
Kilde: Andel Energi. Foto: Andel Energi
Med et udsving på ca. 220 øre per kilowatt-time mellem den højeste og laveste timepris var udsvingene i februar måneds elpriser relativt stabile i forhold til de seneste mange måneder. Til gengæld var månedens gennemsnitspris på 87,98 øre den højeste siden december 2022.
Dengang var månedens gennemsnitspris på ca. 185,11 øre per kilowatt-time uden skatter og afgifter – altså næsten en krone dyrere.
”Antallet af timer, hvor elprisen har ligget højere end normalprisen har her i februar været 456 timer. Det svarer til, at elprisen har ligget i den høje ende i 68 pct. af samtlige timer i hele februar. Det er heldigvis usædvanligt, at danske elkunder har så mange timer med høje priser uanset, hvor de er kunder,” siger Josefine Walter, der er kommerciel direktør i Andel Energi
-emte.
Andel Energi. Foto: Andel Energi