Husk de små håndværksvirksomheder

Regeringens indsats for renovering af almene boliger skal inkludere de virksomheder, der er hårdest ramt. Derfor skal de små håndværksmestre tænkes ind i opgaveløsningen, mener SMVdanmark.

SMVdanmarks vicedirektør, Jakob Brandt, mener, at man ved at delegere renoveringsprojekter til mindre entreprenører, skaber større aktivitet uden for storbyerne. Foto: SMVdanmark. .

Regeringen annoncerede 1. maj, at man ønsker at investere 30 mia. kroner til renovering i den almene sektor. SMVdanmarks vicedirektør, Jakob Brandt, roser initiativet, men understreger vigtigheden af, at små og mellemstore virksomheder indtænkes i opgaveløsningen, da de er hårdest ramt af coronakrisen.

”Det er godt og sundt, at regeringen lægger kræfter i at sætte gang i Danmark. Mange virksomheder har været hårdt ramt af coronakrisen, så det er vigtigt, at samfundet sikrer, at der er opgaver nok til at holde dem på benene,” siger han og fortsætter:

Læs også: Regering og installationsbranchen går sammen om konkret klimaarbejde

”Når regeringen fremsætter et så storstilet renoveringsprojekt er det helt afgørende, at alle initiativer sigtes mod de, der er ramt hårdest – og der er de mindre virksomheder. Vi har desværre tidligere set, at størstedelen af opgaver kommer i udbud, som kun større entreprenører kan byde på. Det må ikke gentage sig”.

Han påpeger, at man ved at give opgaverne til små og mellemstore virksomheder, er med til at sikre, at hjælpen bliver lige fordelt, så det ikke kun skaber aktivitet i større byer, hvor større entrepenører for det meste opholder sig. 

“Når regeringen og de almene boligselskaber bruger så mange milliarder, skal de derfor tænke på de små lokalsamfund ved at sikre at opgaverne kan udføres af de mindre virksomheder”, siger Jakob Brandt. 

- HCL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle