Johnny Øland sælger KH Vent

ETS Nord har netop underskrevet en aftale med Johnny Øland om at købe alle aktiviteter i KH Vent. Fremover bliver Jonny Øland en del af ledelsen, og de to virksomheder fortsætter under navnet ETS Nord.

ETS køber KH Vent. Det betyder, at Johnny Øland (th.) fremover skal arbejde tæt sammen med direktøren for ETS Gert Ladefoged (tv). PR-foto. .

Ventilationsfirmaet ETS har indgået en aftale med adm. dir. Johnny Øland om at opkøbe KH Vent. Johnny Øland bliver en del af ledelsen i ETS Nord, hvor han sammen med Gert Ladefoged, direktør ETS Nord, skal opbygge en landsdækkende komponentleverandør inden for ventilation. De to virksomheder fortsætter under navnet ETS Nord.

Det er ikke mere end fire måneder siden, at Johnny Øland investerede i KH Vent og dermed annoncerede sin retur til ventilationsbranchen, efter hans exit fra Øland i 2015. På under et halvt år, er det lykkes at demonstrere en turnaround, der har tiltrukket sig opmærksomhed fra købere.

”Vores bæredygtige produktudvikling er baseret på mange års erfaring og pålidelige partnere, så vi så et naturligt match i KH Vent, og vores dialog med Johnny Øland har løbende bekræftet os i, at vi har truffet en god beslutning ved at opkøbe KH Vent. ETS’ nøgle til succes er fokus på kontinuerlig specialisering, knowhow og høj kvalitet”, siger adm. dir. Gert Ladefoged, ETS Nord.

Læs også: Johnny Øland er tilbage i ventilationsbranchen 

Johnny Øland, adm. dir i KH Vent ser også frem til samarbejdet: 

”Det er en kæmpe mulighed for begge parter og en drøm, man næsten ikke turde håbe på. ETS Nord er et familiefirma med masser af kampånd og lyst til at gøre en forskel, som er et ret præcist match til mit eget DNA. De gutter drømmer om ventilationskanaler om natten ligesom mig. Det er jeg sikker på.”

Klar til at levere WOW
ETS Nord, der er et privatejet firma, er etableret i 1998, og beskæftiger sig primært med design og salg og produktion af ventilationsudstyr og tilbehør. Ud over fabrikken i Tallinn i Estland udvidede de i 2009 produktionen til Finland, hvor virksomheden producerer rør og fittings, samt til Sverige 2016.

”Det er vores plan at levere WOW-effekt til vores kunder hver dag. Vores første mål er at dække det servicehul i markedet, som opstår, når de etablerede leverandører har mere end nok at lave. Det giver os en naturlig mulighed for at vise, hvad vi kan byde ind med,” siger adm. dir. Johnny Øland.

Sammenlægningen forventes gennemført 2. kvartal 2018.

-JJK

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding