Markant flertal vil bevare håndværkerfradraget

Det bliver imod et markant flertal af danskerne, hvis regeringen beslutter sig for at afskaffe håndværkerfradraget, viser ny meningsmåling.

Ifølge meningsmålingen fra YouGov køber 33 procent af danskerne mindre sort arbejde eller er helt holdt op med at købe sort arbejde på grund af boligjobordningen. Arkivfoto..

Det viser en ny meningsmåling med 1.007 repræsentativt udvalgte danskere, som YouGov har foretaget for SMVdanmark (tidligere Håndværksrådet).

”Håndværkerfradraget kommer den almindelige dansker til gode, men også hele det danske samfund. Ordningen betyder, at flere byggeopgaver bliver udført af regelrette virksomheder, der betaler deres skat og ikke arbejder sort”, siger Jakob Brandt, der er vicedirektør i SMVdanmark, og fortsætter:

”Og når disse virksomheder får flere opgaver, kan også de oprette flere lærepladser. Dermed understøtter håndværkerfradraget, at vi får uddannet flere faglærte – hvilket vi i den grad har brug for”.

Håndværkerfradrag giver flere opgaver
Ifølge YouGovs meningsmåling er mange af de adspurgte heller ikke begejstrede for en ændring af den populære boligjobordning.

Således svarer 49 procent, at det er en 'meget dårlig idé' eller en 'dårlig idé' at ændre boligjobordningen, så håndværksydelser ikke længere er omfattet, sådan som regeringen lægger op til i sit finanslovsforslag.

Også hos Hedensted VVS er man ærgerlig over, at regeringen ønsker at indskrænke håndværkerfradraget:

"Håndværkerfradraget betyder klart, at vi får flere opgaver. Der er ikke rigtig nogen, der spørger om sort arbejde", siger Jens Palmelund, der er indehaver af Hedensted VVS, til Metroxpress og fortsætter:

"Selv om det ikke er så mange penge, folk sparer, kan vi mærke, at det gør en forskel. Når der har været debat om fradraget, kan vi også mærke, at folk tøver med at hyre os".

Danskerne køber mindre sort arbejde
Den nylige meningsmåling viser også, at boligjobordningen får danskerne til at købe mindre stort arbejde. Således svarer 33 procent af de danskere, der køber eller har købt sort arbejde, at de køber mindre sort arbejde eller helt er holdt op med at det på grund af boligjobordningen.

”Sort arbejde er utrolig svært at komme til livs, og skiftende regeringer har uden held arbejdet på at nedbringe det. Håndværkerfradraget er den eneste indsats mod sort arbejde, der har dokumenteret effekt”, siger Jakob Brandt og fortsætter:

Læs også: Boligjobordningen skal ikke længere gælde håndværksarbejde

”Derfor er det også tosset at afskaffe det og på den måde medvirke til, at vi igen får mere sort arbejde i byggeriet, mere unfair konkurrencevilkår for de regelrette virksomheder og færre penge i statskassen”.

- EL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding