Nyt kodeks for Takt og Tone hos Skou Gruppen

Slut med letpåklædte kvinder i skurvognen. Det er bare ét af de tiltag, som Skou Gruppen er i gang med at implementere som led i diversitetsprojektet Takt og Tone. Skou Gruppen ønsker at skabe en mere inkluderende adfærd og respektfuld tone på arbejdspladsen, og den indsats har skabt øget interesse for Skou Gruppen blandt kvindelig lærlinge, fortæller direktør.

Martin Skou Heidemann har tidligere holdt oplæg om Skou Gruppens arbejde med at fremme diversitet i byggeriet. Foto: Skou Gruppen.

Skou Gruppen påbegyndte sidste år diversitetsprojektet Takt og Tone. Baggrunden er, at man ønsker at skabe et inkluderende arbejdsmiljø, hvor både mænd og kvinder føler sig godt tilpas. En projektgruppe med blandt andet tre kvindelige medarbejdere har haft til opgave at udarbejde konkrete tiltag, der skal understøtte udviklingen, og de tiltag er man nu i fuld gang med at implementere.

Tirsdag den 8. marts – på Kvindernes Internationale Kampdag - afholder Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar seminaret Magt med ansvar – Hvordan kan vi øge kønsdiversiteten i byggebranchen? Det foregår på Det Kongelige Akademi, og her vil direktør i Skou Gruppen, Martin Skou Heidemann, fortælle om baggrunden for projektet Takt og Tone og fremhæve nogle af de tiltag, man har foretaget.

Slut med letpåklædte kvinder i skurvognen

Et væsentligt tiltag i forbindelse med diversitetsprojektet er, at virksomhedens personalebog er blevet opdateret med et kodeks for inkluderende adfærd og respektfuld omgangstone på arbejdspladsen. Det betyder samtidig, at der i fremtiden vil være nultolerance over for sexistisk sprogbrug, nedladende bemærkninger og mobning, forklarer Martin Skou Heidemann.

LÆS OGSÅ: Combibeholder i Kalundborg skal lære at tale med solceller

”Alle medarbejdere har fået håndbogen udleveret, og jeg forventer, at alle er bekendt med de nye retningslinjer. Vi i ledelsen har sammen med vores mestre og formænd på byggepladserne et stort ansvar for, at kulturændringen rent faktisk bliver gennemført”, siger han.

Et andet tiltag er, at det skal være slut med plakater af letpåklædte kvinder i skurvognene. Og kan man ikke finde på andet at hænge op, så har Skou Gruppen udviklet sin egen kalender, som indeholder billeder af medarbejdere på arbejde. Den nye kalender er produceret, klar og tilgængelig for alle ansatte.

Interesse for Skou Gruppen efter diversitetsprojekt

Martin Skou Heidemann har tidligere holdt oplæg om Skou Gruppens arbejde med at fremme diversitet i byggeriet. Det har han blandt andet gjort på flere tekniske skoler, og det har resulteret i positiv opmærksomhed fra kvindelige lærlinge, fortæller han:

LÆS OGSÅ: KNX og smarthome spiller hovedrolle i energieffektive bygninger

”Jeg oplever, at de kvindelige lærlinge spidser ører, når jeg fortæller om vores mission. At vi vil skabe en inkluderende arbejdsplads med plads til alle. Og flere har da også rettet henvendelse efterfølgende. Til foråret starter en kvindelig lærling, som har valgt Skou Gruppen til på grund af diversitetsprojektet.”

Martin Skou Heidemann håber, at byggebranchen i fremtiden kan udvikle et lignende branchekodeks i fællesskab. Det kunne indeholde retningslinjer og konkrete tiltag, som virksomheder og organisationer inden for byggeriet kan tilslutte sig og inkorporere på deres arbejdsplads.

-AKJ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup