Rørproducent vil sikre danskerne mod farligt regnvand

Ekstremt vejr fører så store vandmængder med sig, at det danske kloaknet ikke kan følge med. Mens kommuner og forsyninger venter på myndighedernes anbefalinger, vil rørproducent vejlede i håndtering og rensning af det potentielt farlige regnvand.

”Når regnvand strømmer over fra, veje, tage eller nedløbsrør, kan vandet tage maling, kloakvand, giftige metaller og kemikalier med sig”, siger Jan Lunding. Foto: Uponor..

Fremtidens klima i Danmark byder på højere temperaturer, mere regn og generelt flere ekstreme vejrhændelser. Ifølge Bolius er det kun sket én gang de seneste ti år, at vi har haft en sommer uden et eneste skybrud, og tendensen vil fortsætte og sandsynligvis blive mere udtalt. Det er der bred enighed om blandt danske vejr- og klimaeksperter.

De voldsomme regnmængder fører ikke kun til våde ferier, men kan også få mere alvorlige konsekvenser.

”Stormflod, skybrud og intense regnskyl vil sætte det danske regn- og spildevandsnet på en alvorlig prøve. Ud fra hvad vi har oplevet ad flere omgange de senere år, er det eksisterende net ganske enkelt ikke er rustet til vandmasserne”. Sådan lyder den kontante melding fra Jan Lunding, der er projektchef og regnvandsekspert hos regn-og spildevandsrørsproducenten Uponor Infra. Han peger samtidig på andre og ganske alvorlige følger af den øgede mængde vand på kort tid.

Læs også: Ny IoT-løsning hjælper dig til kortere brusebade

”Når regnvand strømmer over fra, veje, tage eller nedløbsrør, kan vandet tage maling, kloakvand, giftige metaller og kemikalier med sig”, siger Jan Lunding og tilføjer:

”Oversvømmede kældre og ufremkommelige veje er én ting. Men oversvømmelser vil typisk også føre forurenet vand rundt og dermed skade søer, vandløb og grundvand til fare for os alle. På trods af alvoren findes der endnu ikke lovgivning på området, som tager højde for den nye vejrsituation, og som udstikker klare rammer for kravene til håndtering og rensning af det overskydende vand”.

Lancerer nyt regnvandsunivers
Hos Uponor har man gennem de seneste år mærket, at den manglende lovgivning frustrerer kommunerne og forsyningerne. Jan Lunding fortæller, at de ønsker at indsamle så megen viden og ekspertise som overhovedet mulig forud for nedlægning af nye rør- og rensningssystemer samt for renoveringer og udvidelser af det eksisterende net.

Virksomheden ønsker at gå forrest i indsatsen med at fremstille bæredygtige løsninger til bygge- og anlægsindustrien. Disse klimaindsatser inkluderer blandt andet vedvarende grøn energi i produktionen, genanvendelse af byggeaffald, erstatning af fossilbaseret jomfrueligt plastmateriale med vedvarende råmateriale samt ansvarlig genanvendelse af regn- og spildevand.

Som svar på en stigende efterspørgsel i markedet har virksomheden over det seneste år gennemført over 30 seminarer over hele landet om bæredygtigt byggeri for kommuner og forsyninger. Hertil har man for nylig lanceret et nyt regnvandsunivers på hjemmesiden, kaldet Uponor Stormwise, hvor man kan søge information om og inspiration til, hvordan overskydende vand håndteres og renses bedst muligt.

Det uforudsigelige vejr
”De danske kommuner og forsyninger er utrolig dygtige og kompetente. Men et givent område vil altid have sin egen unikke problemstilling, når det kommer til håndtering af vandmasserne. Samtidig står vi overfor en udvikling i vejrforholdene, som ingen af os for alvor har opereret i før. Derfor er det nødvendigt, at alle parter arbejder sammen for at finde de bedste løsninger”, siger Jan Lunding og tilføjer:

”Vi har hos Uponor udviklet og produceret regn- og spildevandssystemer til det nordiske marked i mere end 60 år, og med Stormwise-konceptet, seminarerne og vores rådgivning ønsker vi at bidrage til, at de danske vand- og forsyningsværker er endnu bedre rustet til at håndtere vandmasserne nu og fremover”.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinarolis indsats indenfor bæredygtighed

14.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

14.04.2025TOTO

Sponseret

Hygiejne betyder meget for 93 % af tyske forbrugere

11.04.2025Unidrain A/S

Sponseret

Hotel ved Nørreport indfører selvrensende afløb

11.04.2025Purus

Sponseret

En helt ny standard for linjeafløb

09.04.2025Geberit A/S

Sponseret

Let installation møder eksklusivt design: Geberit lancerer ny ultratynd betjeningsplade.

03.04.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Besøg Redan på Salgsmesse 2025 hos Brødrene Kier

02.04.2025Oras Armatur A/S

Sponseret

Hvordan teknologi kan tilpasse vandhaner til, at opfylde brugernes behov.

Jobmarked

Se alle

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser

Bliv faglærer på el-afdelingen i Holbæk

Gør en forskel - vær med til at uddanne fremtidens elektrikere. Da vi har mange ansøgere til vores elektrikeruddannelse på Nordvestsjællands Erhvervs-og Gymnasieuddannelser- NEG, er der fuld fart på. Derfor søger vi nu en ny kollega til vores team af faglærere.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

Faglærere til grundforløb på elektrikeruddannelsen i Odense

Er du en dygtig og erfaren elektriker, er du stolt af dit fag, kan du lære fra dig, og vil du være med til at forme fremtidens elektrikere? Har du samtidig et positivt menneskesyn, og er du klar til at gøre undervisning til din primære profession? Så har vi verdens bedste job til dig!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

To lærere til hovedforløb på VVS-energiuddannelsen, Syddansk Erhvervsskole (Genopslag)

Er du en dygtig og erfaren VVS-håndværker, der har lyst til en helt ny rejse med dit fag? Og kan du give din begejstring videre til elever, der så småt er begyndt at lære faget at kende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

20.04.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle