Signify leverer nye energieffektive lyskilder til Vestergaard Company

Hos Vestergaard Company er samtlige lyskilder i firmaets to produktionshaller blevet udskiftet med nye ’TrueForce LED Industri’-pærer fra Signify. De nye lyskilder leverer et bedre lys, er energibesparende og kræver mindre vedligeholdelse. Virksomheden forventer en tilbagebetaling på sin investering inden for en toårig periode.

Kvalitetsmæssigt opnår Vestergaard Company med ’TrueForce LED’ et klart, hvidt lys på 4.000 K i de to produktionshaller, hvilket giver en bedre lysfordeling og et højt farvegengivelsesindeks. Foto: Signify. .

Efter et omfattende energieftersyn viste det sig, at belysningen i Vestergaard Companys to produktionshaller, hvor der blandt andet produceres afisningsmaskiner til lufthavne, ikke levede op til forventningerne.

Læs også: Signify henter ny nordisk CEO i egne rækker

Det helt store problem lå i, at elforbruget var for højt, og at lysindfaldet ikke var hensigtsmæssigt for arbejdsforholdene og sikkerheden i de to produktionshaller. Virksomheden stod derfor overfor en større energieffektivisering og skulle finde en løsning, der både kunne levere bedre lysforhold og sænke energiforbruget.

Om Signify

Signify, tidligere Philips Lighting, har eksisteret i mere end 125 år, og er verdens førende leverandør af opkoblede LED-produkter, -systemer og -services. Signify har særligt fokus på innovation og udvikling inden for belysningsindustrien.

”Den hidtidige belysning var utidssvarende, en energisluger, og kom meget direkte ned fra oven, hvilket ikke er hensigtsmæssigt i en produktionshal. Som familieejet virksomhed skal vi også tænke på den næste generation og miljøet, og her kunne vores eksisterende løsning ikke måle sig med nutidens forventninger”, forklarer Hans Peter Olsen, vedligeholdelsesansvarlig hos Vestergaard Company.

142 nye pærer
Valget faldt på ’Philips TrueForce LED Industri’-pæren fra belysningsproducenten Signify, der kunne levere den rette løsning i forhold til energibesparelse, sikkerhed og minimal miljøbelastning. For at komme det høje energiforbrug og den dårlige lysfordeling til livs blev der derfor installeret 142 ’TrueForce LED’-lyskilder i de to produktionshaller. Helt præcis 70 stk. 88 W-pærer i den ene hal, og 72 stk. 145 W-pærer i den anden hal.

Om Vestergaard Company

Vestergaard Company i Gevninge nær Roskilde er blandt de førende danske virksomheder indenfor udvikling, produktion og salg af højteknologiske køretøjer til afisning og anden servicering af fly.

"Opgraderingen til ’Phillips TrueForce LED’-belysning giver virksomheden bedre lys og en mere jævn lysfordeling end de konventionelle HPL-lyskilder, de havde førhen. De gamle lyskilder brugte op til 400 W, hvor de nye kun bruger 88-145 W, så allerede her vil de opleve en væsentlig energibesparelse sammenlignet med tidligere", fortæller Claus Sabinsky, salgschef hos Signify.

Pærerne tjener sig selv ind på under to år
”’TrueForce LED’-pæren sælger jo nærmest sig selv, fordi den er så energieffektiv. Hvis virksomheden skifter fra en af de mere konventionelle pærer som HPI-, HPL- eller SON-pærer, så tør vi godt garantere, at de tjener sig selv ind igen inden for en toårig periode i ren energibesparelse”, siger Claus Sabinsky.

”’TrueForce LED’-pæren sælger jo nærmest sig selv, fordi den er så energieffektiv”, siger Claus Sabinsky, salgschef hos Signify. PR-foto. .

Gamle udladningslamper kan nemt udskiftes direkte med ’TrueForce LED’-lyskilder på grund af deres design og kompatibilitet, uden at man behøver skifte armaturer eller forkoblingen. Dette minimerer udgifterne og gør dem til et godt valg, når en virksomhed ønsker at øge energieffektiviteten uden at skulle igennem en større og tidskrævende vedligeholdelsesproces.

Desuden opnår virksomheden minimale serviceomkostninger, idet ’TrueForce LED’-lyskilderne har en brændetid på minimum 50.000 timer mod de konventionelle HPL-lyskilder, der kun har en brændetid på 15.000 timer.

”Det kan være rigtig dyrt for en virksomhed at skulle lukke produktionen ned i forbindelse med vedligeholdelse af lyskilder. Med den væsentlig forøgede brændetid vil virksomheden altså opleve en yderligere besparelse i vedligeholdelse og materialer og ikke bare på el-regnskabet, når de skifter deres konventionelle lyskilder ud med de moderne LED-lyskilder”, uddyber Claus Sabinsky.

Bedre lysforhold skaber bedre arbejdsmiljø
Hans Peter Olsen glæder sig selvsagt over den fremtidige besparelse i energiforbruget. Dertil kommer, at den nye løsning sikrer, at der nu er et meget bedre lys, hvilket er med til at skabe et bedre arbejdsmiljø i hallerne.

Om TrueForce Industri

Med TrueForce er der et omkostningseffektivt alternativ, der gør det let at opgradere industribelysning til LED. TrueForce Industri er en retrofit erstatning til high-bay-installationer i højloftede rum. Med et lavt energiforbrug og en levetid på 50.000 timer er der store besparelser at hente. Man kan bruge TrueForce som erstatning for metalhalogen (HPI), højtryksnatrium (SON) og kviksølv (HPL). TrueForce findes i to versioner: En til brug på eksisterende forkoblinger og en til direkte 230V netspænding.

Kvalitetsmæssigt opnår Vestergaard Company med ’TrueForce LED’ et klart, hvidt lys på 4.000 K i de to produktionshaller, hvilket giver en bedre lysfordeling og et højt farvegengivelsesindeks.

Læs også: Færdigt arbejde: 29.000 gadelamper har fået LED-pærer i Aarhus

”Sikkerhed er en af de vigtigste elementer for en produktionsvirksomhed som vores, og her er god belysning helt essentielt. De nye ’TrueForce LED’-lyskilder giver et markant bedre lysindfald, med en forbedret lysfordeling og skaber et behageligt, sikkert og yderst produktivt arbejdsmiljø i produktionshallerne. Det er uden tvivl det vigtigste, vi tager med fra samarbejdet med Signify,” siger Hans Peter Olsen.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[ØG DINE VINDERCHANCER] Deltag hver dag og vind

24.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[DELTAG FRA START] Jaaaahhh – ENDELIG er det officielt jul!

21.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Heavycon power kontaktindsatse til stærkstrømsapplikationer

21.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvad synes deltagerne egentlig om sidste uges webinar?

19.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Teknisk indsigt: FTTO og PoE i moderne netværksinfrastruktur

18.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor ser Alcadon en stigende interesse for VFI4 fiber lyspen?

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

17.11.2025Installator.dk

Trods enklere regler tøver kommuner fortsat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn