Stigende efterspørgsel efter specialiserede seminarer

Med flere krav til kompetencer og et øget fokus på præcision i byggerier er interessen for specialiserede seminarer steget. Sanitetsvirksomheden Geberit, der regelmæssigt afholder seminarer, bemærker en stigning i antallet af rådgivere, bygherrer og ingeniører, der ønsker at holde sig opdateret på viden inden for branchen, og som ser dette som en konkurrencefordel.

Sanitetsvirksomheden Geberit, der regelmæssigt afholder seminarer, bemærker en stigning i antallet af rådgivere, bygherrer og ingeniører, der ønsker at holde sig opdateret på viden inden for branchen, og som ser dette som en konkurrencefordel. Foto: Geberit..

Sanitetsvirksomheden Geberit har i mange år afholdt seminarer for fagfolk om relevante problemstillinger i branchen, nye tendenser og innovative produkter, men efterspørgselen har aldrig været større på seminarerne end i dag. Ifølge Geberit skyldes det blandt andet, at der i branchen stilles større krav til kvaliteten af de udførendes kompetencer, ligesom der er mere opmærksomhed på fejl i byggerier og byggesjusk, fortæller Allan Løve fra Geberit.

”Vi ser en øget interesse for vores seminarer fra især rådgivere, bygherrer og ingeniører. Mange kommer for at styrke deres viden, hvor der i dag er større forventninger til, at de kan rådgive omkring relevante problemstillinger. I Geberit synes vi, det er vigtigt at dele ud af vores viden og det kan vi gøre igennem disse seminarer”, fortæller Allan Løve, der er salgschef og ansvarlig for Geberits seminarer.


Geberit afholder omkring 4-6 seminarer og webinarer om året og de er gratis at deltage i. Seminarierne er ledet af Geberits rådgiverkonsulenter Bjarne Laustsen og Michael Schougaard samt altid minimum en ekstern ekspert, som deler ud af sin ekspertise på det specifikke emne. De seneste emner har været brugsvandsinstallationer, afløbshydraulik og brand og til september afholder Geberit endnu et seminar i samarbejde med Danfoss om energioptimerende og bæredygtige løsninger.


En som har deltaget i flere af seminarerne, er Anthony Bolton, partner og projektleder i det rådgivende ingeniørfirma SINUZ:

”Jeg har deltaget i samtlige af Geberits seminarer. Senest i et om korrosion i brugsvandsinstallationer. Det er super relevant for min dagligdag som ingeniør, hvor jeg sidder meget med renoveringsopgaver. Det er vigtigt, at jeg er velinformeret og opdateret på nye løsninger på markedet. Jeg tager altid værdifuld viden med mig og har eksempelvis lært om Geberits FlowFit forsyningssystem. Et fantastisk produkt, som jeg siden har arbejdet med flere gange”, udtaler Anthony Bolton fra SINUZ.

Læs også: Projektforslag skal genberegnes for at undgå fejlinvesteringer

Udover at det kan give konkurrencemæssige fordele at være opdateret på nye og bedre løsninger inden for VVS-branchen, danner seminarerne også rammer for at netværke med ligesindede fagfolk.

”Det er fantastisk at se, hvordan vores seminarer også skaber rum til, at fagfolk fra branchen kan mødes og udveksle erfaringer om det gode byggeri. Hos Geberit tror vi på, at møder som disse ikke kun fremmer læring og viden, men også giver anledning til vigtig sparring”, fortæller Allan Løve, salgschef hos Geberit.

- PiB

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding