Teknikvirksomhed nomineret til pris for diversitet og inklusion
Når Dansk Industri slår dørene op for Danish Diversity Awards 2023, er teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen nomineret i kategorien " Årets virksomhed med flere end 500 medarbejdere". Prisoverrækkelsen hædrer danske virksomheder, der går forrest og viser nye veje indenfor diversitet og inklusion.
Kemp & Lauritzen har taget en række helt nye midler i brug for at flytte virksomheden og medarbejdersammensætningen hen imod en endnu mere bæredygtig fremtid. Det betyder blandt andet, at Kemp & Lauritzen arbejder med diversitetsråd, arbejdsglæde og inkluderende og anerkendende ledelse. Foto: Kemp & Lauritzen. .
Kemp & Lauritzen har taget en række helt nye midler i brug for at flytte virksomheden og medarbejdersammensætningen hen imod en endnu mere bæredygtig fremtid. Det betyder blandt andet, at Kemp & Lauritzen arbejder med diversitetsråd, arbejdsglæde og inkluderende og anerkendende ledelse. Senest har virksomheden også lanceret et forskningsprojekt i samarbejde med CBS, der skal afdække diversitet og inklusion i byggebranchen. Det glæder Thomas Thorsøe, HR-direktør i Kemp & Lauritzen, at de mange indsatser bliver bemærket blandt de største spillere i dansk erhvervsliv.
Læs også: Månedens udfordring: Tillid og trivsel er nøglen til det gode sanitetssalg
”Vi er rigtig glade, og meget stolte af den her anerkendelse af vores arbejde med diversitet og inklusion i Kemp & Lauritzen. Det viser os, at det nytter at gøre sig umage, og at vi er på rette vej med vores indsatser”, siger Thomas Thorsøe og fortsætter:
”Det har en stor betydning for os, fordi diversitet og inklusion er vigtige temaer i forhold til Kemp & Lauritzens overordnede ambition om at være en af Danmarks bedste arbejdspladser”, siger Thomas Thorsøe.
Prisoverrækkelsen Danish Diversity Awards 2023 finder sted i Industriens Hus i København den 3.maj 2023.
- PiB