Tekniq Arbejdsgiverne udnævner formand og direktion

Henrik Fugmann er valgt som formand for bestyrelsen i den nyligt fusionerede Tekniq Arbejdsgiverne. Samtidig er Niels Jørgen Hansen udpeget som adm. direktør og Mads Graves som direktør.

Den nye ledelse i Tekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation er (fra venstre): adm. direktør Niels Jørgen Hansen, næstformand Fleming Frederiksen, formand Henrik Fugmann, næstformand Søren Schmidt og direktør Mads Graves. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne..

Den 28. marts blev det offentliggjort, at medlemmerne i de to arbejdsgiver- og brancheorganisationer Tekniq og Arbejdsgiverne har besluttet at fusionere til én samlet organisation under navnet Tekniq Arbejdsgiverne – Industri & Installation.

Læs også: Tekniq og Arbejdsgiverne fusionerer

Nu har bestyrelsen for den nye fælles brancheorganisation valgt en formand og udpeget en ny direktion.

Formand fra Tekniq
Den nyvalgte formand er administrerende direktør i Fugmann, Henrik Fugmann, som hidtil har været formand for Tekniqs bestyrelse.

”Sammenlægningen vil være med til at skabe én stærk organisation, som i endnu højere grad kan pleje virksomhedernes interesser samtidig med, at vi vil få langt større gennemslagskraft og synlighed i den politiske verden”, siger han og uddyber:

”Men først og fremmest er det vigtigt, at vi repræsenterer alle vore medlemmer bedst muligt og sikrer, at de får de bedst mulige betingelser for at drive deres forretning og fortsætte den meget positive udvikling, som vores brancher har været igennem de senere år”.

Et mix på direktionsniveau
Samtidig er der udnævnt en ny direktion. Den består af den nyvalgte administrerende direktør Niels Jørgen Hansen, der hidtil har besiddet samme stilling i Tekniq, og direktør Mads Graves, der hidtil har været administrerende direktør i Arbejdsgiverne.

Bestyrelsen har derudover valgt to næstformænd - ejer af Svend Frederiksen Maskinfabrik, Fleming Frederiksen, der er tidligere formand for Arbejdsgiverne, samt ejer af De Blå Mænd Entreprise, Søren Schmidt, som tidligere har siddet på posten som næstformand i Tekniq.

Den øvrige bestyrelse består af de samme personer, der var medlem af Arbejdsgiverne og Tekniqs bestyrelser ved fusionen. De bliver siddende i en overgangsperiode, indtil der er valgt en ny bestyrelse, som skal sikre, at alle dele af medlemsskaren er repræsenteret.

Læs også: Interesseorganisationer håber på enighed om overenskomst på VVS-området

Den nye organisation omfatter omkring 4.300 virksomheder indenfor el, VVS og metal med tilsammen 55.000 medarbejdere og en omsætning på 60 milliarder kroner.

- SDN

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning