Installatører savner teknisk grossistsupport

De svære sikringsinstallationer kræver hjælp fra dygtige partnere. Installatørerne oplever, at der er blevet længere mellem den tekniske support hos grossisterne.

Frem for grossisterne henvender man sig i elinstallatørvirksomheden Fugmann nu direkte til producenterne af sikkerhedsudstyr, når teknisk support er påkrævet. .

Ifølge installatørerne er det siden finanskrisen blevet sværere at få den højt kvalificerede tekniske support fra grossisterne i både salgsfasen og efterfølgende fejlretninger af sikkerhedsinstallationer. Nye byggenormer og en stadig strøm af produktlanceringer og øgede krav fra bygherrerne betyder et større pres på installatørerne af brand- og tyverialarmer, adgangskontrol og overvågningssystemer. Mange sikkerhedsinstallationer kræver ekspertise ud over en installatøruddannelse samt særlige certificeringer.

Læs også: Når grossisten har for lidt på lager

Claus Pinholt er formand for den uafhængige Sikringsgruppens aktivitetsudvalg under brancheorganisationen Tekniq samt indehaver af Pinholt Elinstallationer uden for Lemvig i Vestjylland. Han beklager, at grossisterne de seneste 5-10 år har afskediget mange tekniske konsulenter, der tidligere hjalp både i salgsprocessen og i fejlretningen.

”Grossisterne har rask væk skåret og ryddet op i rækkerne, så kompetencerne er væk, og vi ikke kan få den hjælp, vi tidligere kunne få, men må gå til konsulenthusene. Grossisterne ved godt, at vi efterlyser den viden, men for dem handler det om sorte tal på bundlinjen”, siger Claus Pinholt.

<p>”Grossisterne har rask væk skåret og ryddet op i rækkerne, så kompetencerne er væk, og vi ikke kan få den hjælp, vi tidligere kunne få, men må gå til konsulenthusene”.</p>

Claus Pinholt, indehaver af Pinholt Elinstallationer

Sparer på teknisk grossistsupport
Samme konstatering af den manglende grossiststøtte kommer fra elinstallatørvirksomheden Fugmann, der udfører mange sikringsinstallationer i Storkøbenhavn.

Projektleder Niels Iversen oplever, at grossisterne siden finanskrisen har sagt farvel til mange gode tekniske konsulenter, der tidligere hjalp installatørerne. Det betyder, at Fugmann til gengæld har intensiveret den interne vidensdeling og i yderste fald må søge råd andre steder.

”Den tekniske support er ikke, hvad den har været hos grossisterne, så nu spørger vi producenterne. Des færre steder, jeg skal ringe rundt for at få teknisk sparring, des bedre”, siger Niels Iversen.

Han fremhæver, at sikringsudstyr, især brandinstallationer er meget mere indviklede end gængse elinstallationer, hvor både lovkrav og den tekniske udvikling går stærkt. Det stiller større krav om et tæt samarbejde end ved andre byggesager. Også på kamerasiden er synergien stor ved et samarbejde mellem installatør og grossist, for det er svært at have overblikket over mange hundrede modeller med mange forskellige specifikationer.

Læs også: Installatører foretrækker grossister i kursuslokalet

”Vi læner os meget op af grossisterne om det tekniske, for det er meget mere indviklet. I forhold til en almindelig elinstallation er samarbejdet væsentlig større”, siger Niels Iversen.

Manglen på grossistsupport er generel, mener Torben Lohse, partner i Unipoint, en leverandør af sikkerhedsbelysning og bestyrelsesmedlem i BPLS - Brancheforeningen for Producenter og Leverandører af Sikkerhedsbelysning. Han kritiserer grossisterne for at mangle den ekspertise, der er nødvendig for at bringe merværdi til de sværeste opgaver.

”En sikkerhedsinstallation bliver indviklet, når der er behov for specialistviden. Så søger installatørerne til virksomheder som os. Før finanskrisen ville grossisterne favne hele branchen, men der er ingen tvivl om, at de har været med til at skære ned på kompetencen og nu har erkendt, at de ikke har plads til sikkerhedskompetencen”, siger Torben Lohse.

Solar afviser besparelser
Kritikken afvises hos Solar, der fremhæver, at man i stedet for at begrænse mængden af kompetence tværtimod har skruet op for teknisk støtte til installatørerne. Ole Holmen Kraglund, salgschef i Solar med ansvar for sikring, mener, at Solar er blevet mere vidende, når det gælder om at rådgive installatørerne.

Læs også: Hænger i en tynd tråd

”Sikringsopgaver er komplekse, så vi samarbejder ofte aktivt med installatøren for at afdække kundens behov. Solar er den eneste grossist i sikringsmarkedet, der ikke har skåret ned eller har status quo på teknisk support, men er gået den modsatte vej og har fået godt 40 procent mere teknisk supportkapacitet. Det gør vi fordi tilgængelighed og høj teknisk kompetence er en service, vi vil tilbyde”, siger Ole Holmen Kraglund.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Find skjulte fejl i fuld drift med det nye akustiske kamera Megger MPAC208

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby