Installatører savner teknisk grossistsupport

De svære sikringsinstallationer kræver hjælp fra dygtige partnere. Installatørerne oplever, at der er blevet længere mellem den tekniske support hos grossisterne.

Frem for grossisterne henvender man sig i elinstallatørvirksomheden Fugmann nu direkte til producenterne af sikkerhedsudstyr, når teknisk support er påkrævet. .

Ifølge installatørerne er det siden finanskrisen blevet sværere at få den højt kvalificerede tekniske support fra grossisterne i både salgsfasen og efterfølgende fejlretninger af sikkerhedsinstallationer. Nye byggenormer og en stadig strøm af produktlanceringer og øgede krav fra bygherrerne betyder et større pres på installatørerne af brand- og tyverialarmer, adgangskontrol og overvågningssystemer. Mange sikkerhedsinstallationer kræver ekspertise ud over en installatøruddannelse samt særlige certificeringer.

Læs også: Når grossisten har for lidt på lager

Claus Pinholt er formand for den uafhængige Sikringsgruppens aktivitetsudvalg under brancheorganisationen Tekniq samt indehaver af Pinholt Elinstallationer uden for Lemvig i Vestjylland. Han beklager, at grossisterne de seneste 5-10 år har afskediget mange tekniske konsulenter, der tidligere hjalp både i salgsprocessen og i fejlretningen.

”Grossisterne har rask væk skåret og ryddet op i rækkerne, så kompetencerne er væk, og vi ikke kan få den hjælp, vi tidligere kunne få, men må gå til konsulenthusene. Grossisterne ved godt, at vi efterlyser den viden, men for dem handler det om sorte tal på bundlinjen”, siger Claus Pinholt.

<p>”Grossisterne har rask væk skåret og ryddet op i rækkerne, så kompetencerne er væk, og vi ikke kan få den hjælp, vi tidligere kunne få, men må gå til konsulenthusene”.</p>

Claus Pinholt, indehaver af Pinholt Elinstallationer

Sparer på teknisk grossistsupport
Samme konstatering af den manglende grossiststøtte kommer fra elinstallatørvirksomheden Fugmann, der udfører mange sikringsinstallationer i Storkøbenhavn.

Projektleder Niels Iversen oplever, at grossisterne siden finanskrisen har sagt farvel til mange gode tekniske konsulenter, der tidligere hjalp installatørerne. Det betyder, at Fugmann til gengæld har intensiveret den interne vidensdeling og i yderste fald må søge råd andre steder.

”Den tekniske support er ikke, hvad den har været hos grossisterne, så nu spørger vi producenterne. Des færre steder, jeg skal ringe rundt for at få teknisk sparring, des bedre”, siger Niels Iversen.

Han fremhæver, at sikringsudstyr, især brandinstallationer er meget mere indviklede end gængse elinstallationer, hvor både lovkrav og den tekniske udvikling går stærkt. Det stiller større krav om et tæt samarbejde end ved andre byggesager. Også på kamerasiden er synergien stor ved et samarbejde mellem installatør og grossist, for det er svært at have overblikket over mange hundrede modeller med mange forskellige specifikationer.

Læs også: Installatører foretrækker grossister i kursuslokalet

”Vi læner os meget op af grossisterne om det tekniske, for det er meget mere indviklet. I forhold til en almindelig elinstallation er samarbejdet væsentlig større”, siger Niels Iversen.

Manglen på grossistsupport er generel, mener Torben Lohse, partner i Unipoint, en leverandør af sikkerhedsbelysning og bestyrelsesmedlem i BPLS - Brancheforeningen for Producenter og Leverandører af Sikkerhedsbelysning. Han kritiserer grossisterne for at mangle den ekspertise, der er nødvendig for at bringe merværdi til de sværeste opgaver.

”En sikkerhedsinstallation bliver indviklet, når der er behov for specialistviden. Så søger installatørerne til virksomheder som os. Før finanskrisen ville grossisterne favne hele branchen, men der er ingen tvivl om, at de har været med til at skære ned på kompetencen og nu har erkendt, at de ikke har plads til sikkerhedskompetencen”, siger Torben Lohse.

Solar afviser besparelser
Kritikken afvises hos Solar, der fremhæver, at man i stedet for at begrænse mængden af kompetence tværtimod har skruet op for teknisk støtte til installatørerne. Ole Holmen Kraglund, salgschef i Solar med ansvar for sikring, mener, at Solar er blevet mere vidende, når det gælder om at rådgive installatørerne.

Læs også: Hænger i en tynd tråd

”Sikringsopgaver er komplekse, så vi samarbejder ofte aktivt med installatøren for at afdække kundens behov. Solar er den eneste grossist i sikringsmarkedet, der ikke har skåret ned eller har status quo på teknisk support, men er gået den modsatte vej og har fået godt 40 procent mere teknisk supportkapacitet. Det gør vi fordi tilgængelighed og høj teknisk kompetence er en service, vi vil tilbyde”, siger Ole Holmen Kraglund.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

21.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Heavycon power kontaktindsatse til stærkstrømsapplikationer

21.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvad synes deltagerne egentlig om sidste uges webinar?

19.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Teknisk indsigt: FTTO og PoE i moderne netværksinfrastruktur

18.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor ser Alcadon en stigende interesse for VFI4 fiber lyspen?

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

17.11.2025Installator.dk

Trods enklere regler tøver kommuner fortsat

17.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Alcadon har sat hak ved det første...

14.11.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

State-of-the-art sikringssystemer på et af verdens mest moderne museer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart