Aalborg Universitet samarbejder med Oras om vandbesparelser

Der er mange penge at spare ved at vælge energi- og vandbesparende vandhaner, erfarer man på Aalborg Universitet, der har indgået et samarbejde med armaturproducenten Oras i kampen for at blive en grønnere uddannelsesinstitution.

Aalborg Universitet er i samarbejde med armaturproducenten Oras gået i gang med at udskifte de mange armaturer på universitetet. De nye installationer er berøringsfrie og vandbesparende alternativer. Foto: Aalborg Universitet. .

På Aalborg Universitet har over 20.000 studerende deres daglige gang, hvilket betyder, at der er fart på toiletterne og et stort vandforbrug. Udgiften til vand er en betydelig post, og både økonomisk og miljømæssigt giver det rigtig god mening ikke at bruge mere vand end nødvendigt. I samarbejde med armaturproducenten Oras er universitetet derfor gået i gang med at udskifte sine armaturer til berøringsfrie og vandbesparende alternativer.

Det lidt utraditionelle armatur fra Oras er sat op flere steder på Aalborg Universitet for at give de studerende let mulighed for at fylde vandflasker op. Foto: Oras. .

Aalborg Universitet har en vision om at blive et grønt universitet, og det betyder blandt andet, at driften skal optimeres. Oras har de sidste fem år haft et tæt arbejde med universitetet som rådgivere inden for energioptimering og vandbesparelser.

”En vandhane er en helt almindelig hverdagsting og netop derfor giver det rigtig god mening, at løsninger og funktioner nytænkes, og at forbrugerne vælger med omhu. Der findes armaturer på markedet, som indeholder et væld af tekniske løsninger og funktioner, der kan give betydelige besparelser på vandforbruget”, fortæller distriktsansvarlig ved Oras, Anders Barrit.

Læs også: Nye armaturer sikrer lufthavnen million-besparelser

Selvom besparelserne på sigt er store, så er budgettet ikke på nuværende tidspunkt til at udskifte alle universitetets armaturer på én gang, så det foregår løbende, når der renoveres eller bygges nyt. På universitetet er man meget tilfreds med de nye armaturer, der allerede tæller flere hundrede.

”Vi har rigtig gode erfaringer med samarbejdet. Armaturerne er lette at bruge, de er nemme at servicere, de har lang levetid, og så sparer vi selvfølgelig en masse vand”, siger Bent Wolf, VVS-installatør ved Aalborg Universitet.

En utraditionel løsning
Det er afgørende for Aalborg Universitet, at der er balance mellem driftsøkonomi og tilfredshed. Det lange samarbejde medvirker, at Oras har et stort kendskab til brugerne og de behov, der er på universitet. Det har blandt andet betydet, at der blev valgt nogle noget utraditionelle løsninger, da der i vinter blev opsat nye armaturer.

”I dag tager de studerende ikke mange skridt uden en vandflaske under armen. Det kan være ret besværligt at fylde vandflaskerne på universitetets toiletter, fordi armaturer og flasker ikke passer sammen. Da der skulle skiftes armaturer, faldt valget derfor på et lidt utraditionelt ét af slagsen, der har en ekstra høj tud, så det er let at fylde vandflasker”, fortæller Anders Barrit.

Sund fornuft og store besparelser
De nye armaturer har flere praktiske funktioner. Under den høje, blanke tud gemmer armaturerne eksempelvis på mængdebegrænsere, der sikrer et lavt vandforbrug. På den måde spares der på vandet og energiforbruget, uden at det er noget, brugerne skal tænke over. 

Læs også: Energiforbruget i bygninger skal udnyttes bedre

Aalborg Universitet dækker over 290.000 m2 bygninger og i byggerier af denne kaliber med dertilhørende mange vandhaner og brugere, er der enormt potentiale for både kontante og miljømæssige besparelser.

”Der er ikke sat konkrete mål op for besparelser og heller ikke søgt penge fra puljer til energieffektivisering af byggerier i forbindelse med udskiftningerne. Når der skal udskiftes armaturer, vælger vi smarte berøringsfri alternativer, der er vand- og energibesparende. Det er egentlig bare sund fornuft”, siger Bent Wolf. 

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ny Area Sales Manager hos Redan

17.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Eneste i Danmark med 5 års garanti

12.02.2025Oras Armatur A/S

Sponseret

Næste generation: Berøringsfri

10.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Faget ”Sanitets-automatik” sætter fokus på ny teknologi

10.02.2025TOTO

Sponseret

Velkommen til ISH – ”Løsninger for en bæredygtig fremtid”

03.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Produktnyt: 'Minimax INNOVA med Wi-Fi'

03.02.2025TOTO

Sponseret

Syv TOTO toiletter klarer 2.000 gæster på vild natklub i KBH

31.01.2025TOTO

Sponseret

TOTO - blandt de 500 mest bæredygtige virksomheder i verden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding