"Bilka-løsninger" er ikke gode nok

Gilleleje Køle- & Energiteknik satser på specialdesignede løsninger og optimering af gamle anlæg. Medejer Andreas Larsen oplever, at kunderne fravælger billige ’Bilka-løsninger’ til fordel for energirigtige køleanlæg, der passer perfekt til formålet.

Installatør Andreas Larsen er medejer af familievirksomheden Gilleleje Køle- & Energiteknik..

Billige standard-køleanlæg er ikke så eftertragtede, som de har været. Det mener Andreas Larsen, der er medejer af Gilleleje Køle- & Energiteknik. I hans optik er det fremtiden at tilpasse og optimere køleanlæg, så de passer perfekt til kundens behov.

”Markedet i dag er ikke til bilka-løsninger eller standardløsninger, der ikke passer perfekt til behovet. Kunderne vil have grøn energi, og det skal være specialdesignet til dem. De er langt mere kvalitetsbevidste, end de har været tidligere. De ved, at den billige løsning ofte bliver dyre i længden,” siger installatør Andreas Larsen.

Fakta

  • Gilleleje Køle- & Energiteknik består af Jan-Erik Larsen og sønnen Andreas Larsen som er medejer og kom til firmaet i 2004. Firmaet har altid ligget i Gilleleje
  • Gilleleje Køle- & Energiteknik har mere end 30 års erfaring inden for varmepumper og leverer derfor opvarmningsløsninger så som jordvarme, luft/luft varme og luft/vand varme, som opfylder mange behov.
  • Gilleleje Køle- & Energiteknik har specialiseret sig i at levere køle- og fryseanlæg.

Omstillingsparathed er nøgleordet
Familiefirmaet bestående af far og søn har mere end 30 års erfaring inden for køle- og fryseanlæg. De har begge været en del af branchen i mange år og har oplevet både gode og dårlige tider. Derfor er de også blevet gode til at satse på det, som kunderne efterspørger.

”Vi skal satse på service på gamle anlæg. Der er overhovedet ikke et marked for nye anlæg i øjeblikket. Alt hvad der hedder komfortkøl, klimaanlæg og den slags, det er gået helt i stå. Det skyldes, at virksomhederne ikke længere kan trække elregningen til produktionen fra, dermed er det uinteressant for dem,” siger Andreas Larsen. Han henviser til, at virksomhederne brugte langt flere penge på klimaanlæg før 2010, hvor beskatningsreglerne på klimaanlæg blev lavet om, så udgifterne ikke længere kan trækkes fra.

Optimering er vejen frem
Andreas Larsen understreger, at det derfor er vigtigt, at man som virksomhed er omstillingsparat og klar til at gå andre og nye veje.

Samfundet har generelt stor fokus på energirenovering, og det kan også mærkes i kølebranchen. 

”Der er i øjeblikket stor efterspørgsel på, at optimere eksisterende anlæg, så de bliver mere energirigtige. Nu hvor kunderne ikke bruger penge på noget helt nyt, så vælger de i stedet at optimere, så de får det maksimale ud af de eksisterende anlæg,” forklarer Andreas Larsen og fortsætter:

”Der står mange gamle og dårlige køleanlæg rundt omkring i virksomheder, som har kørt dårligt i mange år. Men virksomhederne er ved at forstå, at det på lang sigt er meget dyrt at have et gammelt køleanlæg kørende, både i forhold til forbrug og reparationer, og det er jo godt for branchen og vores forretning.”

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

20.02.2025Genvex

Sponseret

Hvad bør du vide inden du vælger ventilationsanlæg?

18.02.2025Geovent

Sponseret

Fra kampvogne til kaserner – Geovent sikrer ren luft i militære installationer i Europa

12.02.2025Genvex

Sponseret

Prøv vores beregner – og find dit ventilationsanlæg

28.01.2025Genvex

Sponseret

Derfor bør du vælge et Combi-anlæg til dit projektbyggeri

28.01.2025Geovent

Sponseret

Geovent A/S introducerer en ny mobil udsugningsenhed - GeoGo Black W3!

24.01.2025Genvex

Sponseret

Sådan styrer du dit ventilationsanlæg med et Optima-display

16.01.2025Genvex

Sponseret

Er dit ventilationsanlæg klar til vinteren?

10.01.2025Genvex

Sponseret

Filterskift i dit Genvex-anlæg – derfor er det vigtigt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding