Kvalitet afgør tennisklubs belysningsvalg

Ny kvalitetsbelysning giver spilleglæde i Hjørring Tennisklub samt besparelser på klubbens elregning.

Belysning til sportshaller handler om mere end besparelser for klubberne, især lysets kvalitet spiller en stor rolle. Arkivfoto..

I sommer fik Hjørring Tennisklub udskiftet belysningen i klubbens tennishal, og de nye belysningsarmaturer vækker stor tilfredshed i klubben, skriver tennis.dk.  

Læs også: Lysarmatur består hård beskydning

”Vi havde nogle gamle armaturer, fra da hallen blev bygget. Set fra et økonomisk og et miljømæssigt aspekt var det ikke særlig brugbart længere. Kvaliteten af det lys, der var tilbage, var heller ikke optimal”, siger HC Hartmann-Nielsen, formand for Hjørring Tennisklub.

Den nordjyske tennisklub valgte en løsning fra belysningsvirksomheden Lite, der er anlægspartner hos Dansk Tennis Forbund.

”I modsætning til andre leverandører, som gav tilbud, var Lite meget tennisorienterede i deres beregninger med blænding og lysfald på hele banen, som er blevet optimeret. Hvor der tidligere var svagere belysning ved baglinjen, er der nu ensartet lys, og blændingsværdien er faldet gevaldigt”, siger HC Hartmann-Nielsen.

Lyset skal mere end at give besparelser
Hos Lite betyder lysets kvalitet lige så meget som en konkurrencedygtig pris.

”En besparelse på elregningen er ofte det, der står forrest, men alt for ofte er det Lites oplevelse, at der udelukkende fokuseres på den økonomiske besparelse. Således glemmer mange klubber, at lyset i en tennishal har en praktisk funktion, og krav der skal overholdes”, siger Morten Andersen, salgschef i Lite.

Når der er tale om lys til indendørs tennishaller, er det vigtigt, at lyset er stærkt nok samtidig med, at det giver en ensartet belysning uden at blænde for meget.

”Selvfølgelig er ønsket om nyt lys afstemt med den enkelte klub, da behovet for lys kan variere afhængig af, hvilket konkurrenceniveau den pågældende klub spiller på”, forklarer Morten Andersen.

Men uanset niveau er der naturligvis en økonomisk gevinst ved at udskifte gamle armaturer.

I Hjørring blev i alt 48 gamle armaturer, der tilsammen brugte 13,48 kW i timen, udskiftet til fordel for Lites armaturer, der har et samlet timeforbrug på 4,6 kWh. Det giver rundt regnet en besparelse på 20 kroner i timen, svarende til 8,88 kWh.

”Det er selvfølgelig tidligt at sige noget om økonomien. Men hvis bare 60-70 procent af de besparelser, som der er kalkuleret med, holder, så bliver det en stor gevinst. Det vil ikke tage mange år, før den investering er tjent hjem”, siger HC Hartmann-Nielsen.

Læs også: Noma vinder Den Danske Lyspris 2018

Hvis besparelsen holder, vil det tage tre år for tennisklubben at få det nye lys tjent ind igen.

- SDN

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

04.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Funktionsudvidelse for AC ladecontrollere: WLAN egenskaber og andre features

03.04.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Populære LED lysskinner i nye udgaver med lav blænde

03.04.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Nyt samarbejde skal accelerere CO2-venlige løsninger i Danmarks el-infrastruktur

03.04.2025Installator.dk

Regeringen klar med indgreb mod brodne kar blandt elselskaberne

02.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

[EKSTRA BONUS] Gør et kup – og få et påskeæg med i købet!

01.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

LIVE FRA LAGERET: Se hvad Alcadon sendte ud en solskinsformiddag i april

01.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Filtrerede RJ45 jackstik

30.03.2025Alcadon ApS

Sponseret

[SE VIDEOEN] Hvad er "The Enoc Way"?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Ledelse i praksis - FM

Bliv kvalificeret til at lede både dig selv og andre i og omkring FM-funktioner samt - opgaver.

Dato

07.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Vejen - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

08.04.2025

Sted

Vejen

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Aarhus - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

09.04.2025

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.04.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Danvak
Konference
4 x 4 by Danvak – Brandsikring af ventilationsanlæg

Ventilationssystemer, designet til at transportere luft i bygninger, kan i en brandsituation potentielt føre varme, røg og flammer gennem kanalerne til andre dele af bygningen. Det er derfor afgørende, at ventilationskanaler, der passerer gennem brandadskillelser, er korrekt forseglet. Uden en korrekt tætning kan branden passivt sprede sig ved at udnytte åbninger eller svagheder i gennemføringer til tilstødende rum.

Dato

09.04.2025

Tid

11:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup